BCAA (Branched-Chain Amino Acids)

Znáte zkratku BCAA? Používáte „bcaačka“ během tréninku či mimo něj? Věříte, že opravdu pomáhají? V tomto článku bych vám tento dnes velmi oblíbený produkt ráda představila. Takže pojďme na to!

O co se jedná?!

Z odborného hlediska jde o větvené esenciální aminokyseliny (L-leucin, L-isoleucin, L-valin), které tvoří až třetinu svalových bílkovin, tedy podstatnou část naší svalové tkáně. Při intenzivním tréninku (aerobním i anaerobním) či jiné těžké fyzické námaze se primárně spotřebovává energetická zásoba z glykogenu. Po cca 45 minutách se však energie začíná brát právě z těchto aminokyselin. Jinými slovy BCAA ubývají, čímž dochází ke ztrátě aktivní svalové hmoty, a potřeba jejich doplnění stoupá až pětinásobně.

Užívání BCAA

Užívání „bcaaček“ je základem především pro sportovce, jiné fyzicky zatěžované jedince, osoby, které za den nepřijmou dostatečné množství bílkovin a také pro ty, kteří procházejí striktní dietou a zároveň namáhavými tréninky, tedy závodníky. Důvodem k doplňování těchto látek je fakt, že si je tělo nedokáže vytvořit samo. Částečně je přijímáme v podobě jídel, které jsou bohaté na proteiny. Strava většiny populace si tak vystačí s BCAA, které se nachází v těchto potravinách (25 – 65 mg BCAA na 1 kg tělesné hmotnosti), sportovci jich však potřebují mnohem více.

Dávkování BCAA

Na dávkování BCAA existuje mnoho názorů a nedá se říci, který je ten správný. Musíte brát ohled na fakt, že každý člověk je individuální, a tak nemůžeme kopírovat ani tak malou skutečnost jako je dávkování a načasování BCAA. Ohled berte především na intenzitu plánovaného tréninku.

U kapslí se doporučení liší nejvíce. Užívat můžete až 6 kapslí před a po tréninku (rozdělení je na vás). Zde je to však opět individuální. Záleží na fyzickém výkonu, věku, váze, výšce a mnohých dalších faktorech. Proto je nejlepší konzultace s vaším trenérem či jinými zaměstnancem fitness centra nebo posilovny.

Sypká BCAA (1 odměrka = 6,5g) se musí nejprve rozmíchat ve 200 – 300 ml vody. Pít se mohou před, během i po tréninku. Nejvíce se doporučuje kombinace tekuté formy a tablet. Pokud zvolíte již připravenou tekutou formu, celková dávka má většinou 80 ml – tedy 40 ml 30 minut před tréninkem a dalších 40 ml ihned po tréninku.

BCAA se doporučují konzumovat také ráno nalačno či večer před spaním. Tím dosáhnete lepšího výsledku, jelikož se tyto aminokyseliny nemají šanci smíchat s těmi obsaženými v jídle, a tak mohou působit naplno. I proto by se BCAA po tréninku neměly kombinovat s proteinem, který by jejich efekt mohl narušit. Zde platí pravidlo: BCAA ihned a protein až 20 – 40 minut po tréninku.

Formy BCAA

BCAA se dají koupit v různém skupenství a v mnoha příchutích. Nejčastěji používaná je sypká forma, dále pak tablety či želatinové kapsle a existují i plastové lahvičky s již připraveným nápojem. Máte tedy na výběr podle svého gusta.

BCAA v bodech

  • Napomáhají růstu kvalitní svalové hmoty
  • Urychlují regeneraci
  • Zabraňují poškození svalů při fyzické námaze či striktní dietě
  • Umožňují podat lepší fyzický výkon
  • Zvyšují sílu a vytrvalost
  • Napomáhají k redukci váhy
  • Zmírňují bolest po tréninku

Obyčejnému člověku, který se snaží žít zdravým životním stylem, tyto informace bohatě postačí. Spousta lidí tyto aminokyseliny vůbec nepoužívá, a to i přesto, že aktivně sportují. Je důležité vědět, že jde pouze o doplněk, který může malým procentem přispět k vašemu fyzickému výkonu a především regeneraci. Rozhodně se však nejedná o zásadní věc pro váš trénink. Vyzkoušejte a uvidíte, zda pocítíte rozdíl.

Napsat komentář