Návod na výrobu opalovacího krému

Protože jsem hledala pro dcerku vhodný opalovací krém, jak jste se mohli dočíst v mém článku o opalovacích krémech, bohužel jsem žádný nenašla, rozhodla jsem se prozkoumat internet a zkusit najít recept na přírodní opalovací krém. Moje hledání bylo úspěšné a já jsem se rozhodla recept vyzkoušet. Trošinku jsem si ho pozměnila, aby se hodil pro roční dítě.
Dále jsem zjistila, že některé oleje mají přírodní ochranný faktor proti slunečnímu záření. U každého oleje tento ochranný faktor uvedu, abyste měli přehled, jak který olej chrání.
Suroviny na výrobu jsem se snažila pořídit v bio kvalitě. Neříkám, že je to zrovna něco levného, ale určitě lepší, než na dítě patlat chemické krémy. Hodně surovin jsem nakoupila na stránkách http://www.eshop.ekokoza.cz/.

Budete potřebovat:
1. 50g včelího vosku
2. 100g kokosového oleje (SPF 2-8)
3. 28g oleje z malinových semínek (SPF 28-50)
4. 28g sojového oleje
5. 28g oleje z pšeničných klíčků (SPF 20)
6. 2 lžíce mrkvového oleje (SPF 38-40)
7. 1 lžíce bambuckého másla (SPF 3-6)
8. můžete přidat i oblíbený éterický olejíček, např. levandulový (cca 15kapek) – já jsem ho nedávala, protože jsem krém vyráběla pro roční dítě, tak aby se mi zbytečně neosypala

Pozn.:
Jedna polévková lžíce je asi 11g oleje (někdo uvádí i 20g – podle toho jak máte lžíci velkou). My máme lžíci docela mělkou, tak jsem počítala 11g. Takže 28 g je zhruba dva a půl polévkové lžíce.

Samozřejmě můžete použít i jiné oleje, např.:
a) olivový olej (SPF 2-8)
b) avokádový olej (SPF 4-15)
c) makadamiový olej (SPF 6)
d) mandlový olej (SPF 5)
e) jojobový olej (SPF 4)

Určitě bych ale nechala oleje s vysokým faktorem jako je malinový, mrkvový a z pšeničných klíčků. Jinak oleje může kombinovat tak, jak se vám to bude hodit.

Postup:
1. Připravte si hrnec, větší sklenku (použila jsem zavařovací) nebo menší hrnec, všechny potřebné suroviny, tyčový mixér a kelímky (koupila jsem si umělohmotné uzavíratelné), můžete použít i skleničky (myslete ale na to, aby se vám krém ze skleničky dobře bral).
2. Věci, ve kterých budete krém připravovat, si vydesinfikujte. Já jsem všechno spařila horkou vodou, můžete si ale koupit i desinfekční tablety do vody a předměty tam ponořit. Záleží na vás. Myslete i na čistotu plochy, kde budete krém připravovat.
3. Napusťte si do hrnce vodu a postavte do něj sklenku/hrnec. V takto připravené vodní lázni rozpusťte vosk, bambucké máslo a kokosový olej. Počkejte, dokud vše nezkapalní. Pak přidejte ostatní ingredience. Vyndejte sklenku z vodní lázně a vše dobře promíchejte tyčovým mixérem. Upozorňuji, že si musíte pospíšit. Včelí vosk začne zase rychle tuhnout. Až budete mít promícháno, přelijte krém na opalování do čistých uzavíratelných kelímků a umístěte na suché a chladné místo. Krém je hotový a můžete ho začít hned používat.

Pozn.:
Když jsem si přečetla, že mám včelí vosk s ostatními oleji mixovat mixérem, docela jsem se zděsila. Moje zkušenost s včelím voskem byla totiž taková, že jsem vosk po použití nemohla z ničeho dostat dolů. Ale riskla jsem to a můžu vám říct, že se nemusíte ničeho bát. Oleje včelí vosk tak krásně „naředí“, že sice váš tyčový mixer bude hodně mastný, ale určitě ho umyjete.

A pokud se ptáte, zda je krém účinný? Krémem převážně natírám svoji roční dcerku a ještě se mi nespálila – je pravda, že se ale chytá dobře (po mě rozhodně není, já jsem hned spálená) a neleží na sluníčku a neopaluje se. Dále jsem krémem obdarovala mamku, sestru i manžel se natírá. Jsou to naše první zkušenosti a zatím se nikdo z nich nespálil. Uvidím, jak krém zapůsobí na mě a určitě se o to s vámi podělím.
A jestli vás zajímá jak vysoký ochranný faktor krém má? Jak píše paní ve svém článku, kterým jsem se nechala inspirovat. „Tak ten vám nejsem schopna 100% zaručit, neboť vše záleží na kvalitě použitých surovin“.

Výrobou opalovacího krému jsem se inspirovala zde:

  1. http://slunecnyzivot.cz/2014/06/recept-na-overeny-prirodni-krem-na-opalovani/
  2. http://www.home-made.cz/2012/09/domaci-krem-na-opalovani-spf-30.html

Nechala jsem se inspirovat spíše prvním odkazem. Třeba vás ale zaujme i ten druhý. Určitě si oba články přečtěte, jsou zajímavé. Možná narazíte i na jiný recept, zase budeme rádi, když se s námi o něj podělíte.

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*