Biopotraviny a zdraví

Biopotraviny jsou hitem dnešní doby, v které jsme svědky plných regálů nezdravých potravin, které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví nebo ho mohou přímo ohrožovat. Biopotraviny mají být jakýmsi standardem zdravých potravin, které se vyznačují téměř nulovým obsahem chemických látek, které se v přírodě za normálních okolností nevyskytují. Při pěstování biopotravin se nepoužívají umělá hnojiva a různé druhy přípravků podporujících růst. Biopotraviny živočišného původu jsou ze zvířat chovaných v přírodních podmínkách a nesmí být používány růstové hormony, antibiotika a podobné zlepšováky. Jejich strava musí být také přírodní a nesmí být žádným způsobem modifikována. Dodržování těchto podmínek má za následek menší produkci a proto cena biopotravin je o něco vyšší než běžných potravin.

Biopotraviny v našich obchodech jsou označovány štítkem a tak je rozezná skoro každý. Nicméně jsme v České republice a biopotraviny nemusí být vždy kvalitní potraviny, za které jsme ochotni si připlatit. Je důležité si dávat pozor jaké výrobky kupujete a důkladně si přečíst všechny informace na obalu. I když máme ohledně biopotravin zákony, vždy si dávejte pozor, jaký výrobek si kupujete a zda se opravdu jedná o bio produkt a ne o produkt s podobným obalem.

Jak získat kvalitní potraviny, které mohou nést označení bio?
Může to být snadnější než se zdá. Jediné co musíte udělat, je najít si prvovýrobce a zjistit si co nejvíce o jeho způsobu pěstování nebo chovu zvířat. Pokud vám to možnosti dovolí, je dobré si udělat malou exkurzi k farmáři a podívat se na jeho způsob zpracování potravin.
Jestli nemáte možnost navštívit farmáře přímo na jeho farmě, zjistěte si, zda se vašem okolí konají farmářské trhy, které se stávají stále více oblíbenější. Zaručíte si tak přístup ke kvalitním potravinám a většinou také máte možnost se dozvědět informace o jejich pěstování a výrobě.

Napsat komentář