8. měsíc těhotenství

Vaše těhotenství už se blíží k závěru. Co se s vaším tělem děje v 8. měsíci a na co byste se měla připravit? Co už prakticky zařídit?

Co se děje v 8. měsíci s vámi

V 8. měsíci už to máte takzvaně „za pár“. Nacházíte se ve třetím trimestru. Z hlediska označení týdnů se před vámi otevírá 31. až 34. týden.

To znamená, že už jste opravdu v závěru těhotenství a mohou tomu odpovídat i fyziologické projevy a vaše pocit. Jinými slovy už se budete cítit značně „těžká“. Nejvýraznější váhový přírůstek už máte sice v této etapě za sebou, ani ve třetím trimestru se ale nejspíš zcela nezastaví. V průměru ještě v této fázi naberete 4 až 5 kg.

Tělo už se na samotný porod připravuje rozšířením pánve. Zaznamenat můžete také děložní stahy, které se projevují jako mírná bolest. U prvorodiček dochází k poklesu dělohy směrem dolů do pánve.

Co se děje s miminkem

Pozorujte hlavně miminko. Mělo by již být připraveno na porod, tedy otočeno hlavou dolů. Sledujte frekvenci a charakter jeho pohybů. Už od 28. týdne byste měla jejich rytmus znát. V případě, že se vám tak zdá, že pohyby slábnou a nejsou tak časté, řekněte o tom svému lékaři.

Samotný plod má kolem 40 cm a váží asi 1 900 kg. Ve 34. týdnu už měří 45 cm a váží okolo 2150 g. Pokud by se vaše miminko už v tomto období narodilo, stále by bylo považováno za nedonošené. Takto se označují všechny děti, které na svět přijdou před 37. týdnem těhotenství s hmotností nižší než 2 500 g.

Děti narozené ve 34. týdnu a později už ale vykazují velmi dobrou adaptaci. Jinými slovy, pokud u vás miminko „nevydrží“ čekat až do samotného závěru těhotenství, existuje i tak velmi vysoká šance na to, že se nakonec narodí zcela v pořádku a své vrstevníky adekvátně „dožene“.

Lékaři vás budou sledovat

Samozřejmě váš zdravotní stav budou na gynekologii adekvátně hlídat i v rámci prevence. Do 32. týdne budete k lékaři chodit každé 3 týdny. Základní vyšetření se dělají v rozmezí 30. až 32. týdne pomocí ultrazvuku.

Ve 34. týdnu se navíc i zjišťuje přítomnost streptokoka. Novorozenec by jím mohl být infikován při průchodu porodními cestami. Pokud vám bude infekce potvrzena, léčí se nasazením vhodných antibiotik.

V rozpětí 28.–34. týdne vám ještě lékař zkontroluje krevní obraz a v některých případech provede ještě jednou testy na HIV, syfilis a žloutenku typu B.

Připravte se na mateřskou

Ačkoli miminko ještě není na světě, ve vašem životě už přijde první výrazná změna: Nastupujete oficiálně na mateřskou dovolenou. Na tu budete odcházet 6 až 8 týdnů před plánovaným datem porodu. Potřebovat budete především žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tu vyplní váš gynekolog a odevzdáte ji v zaměstnání, pakliže zaměstnavatele máte.

Termín si určujete sama, pokud tak neučiníte, oficiálně se počítá od 1. dne 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Připravte si tašku do porodnice

Stejně tak je čas začít brát porod opravdu „vážně“ a připravit si také tašku do porodnice. Nestresujte se, pokud něco zapomenete. V českých porodnicích jsou poměrně dobře vybaveni a podstatnou část nutné výbavy vám jednoduše půjčí.

Dbejte hlavně na doklady, tedy těhotenský průkaz, kartičku pojištěnce a občanský průkaz. S sebou si vezměte i peníze, nezapomeňte ani na léky, pokud některé berete. A samozřejmě mobilní telefon s nabíječkou.

Co se týče osobních věcí pro vás, určitě si do tašky přidejte pyžamo, respektive praktickou noční košili na kojení. Hodit se bude župan a přezůvky, v zimě i ponožky. Na doma je nutné se vybavit i hygienickými vložkami. Nezapomeňte na síťové kalhotky a vložky do podprsenky.

Pro děti v zásadě stačí pleny a vlhčené ubrousky. Potřebovat budete alespoň dvě provedení dětského body a oblečení pro dítko na cestu z porodnice. Nezapomeňte na ponožky a čepičku.

Do konkrétní porodnice se české ženy registrují brzy, už kolem 14. týdne. Může se ale stát, že to do té „své“ jednoduše nestihnete. V daném zařízení vás pak samozřejmě přijmou a ošetří i tak, lékaři ujišťují, že je to vlastně poměrně běžná praxe.

Napsat komentář