21. týden těhotenství

Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začíná utlačovat žíly v malé pánvi. Kvalita vlasů i nehtů se zlepšuje. Již jednoznačně cítíte pohyby vašeho děťátka a vývoj placenty je definitivně ukončen.

Vývoj miminka v 21. týdnu těhotenství

Miminko se stále velmi aktivně pohybuje, neboť má dostatek místa, má již také svůj rytmus spánku a bdění.  Vy můžete mít pocit, že „kope“ právě nejvíc, když se ukládáte ke spánku, v tuto chvíli pohyby nejvíce vnímáte. Jeho pohyby jsou dokonalejší, zlepšuje se hmat, dítě si cucá paleček, hladí si obličej nebo si hraje s pupeční šňůrou.

V tomto období miminko stále rychle roste, všechny vnitřní orgány vyzrávají a postupně se ujímají své funkce, dokončuje se výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít definitivní uspořádání.

Velký vývoj prodělává též mozek, jasně se odděluje šedá a bílá hmota mozková, povrch mozku však dosud postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytváří nervová spojení.

Polyká velké množství plodové vody. Ke konci těhotenství to bude až půl litru plodové vody během 24 hodin. Rostou mu nehty, vlásky i chloupky. Odpadní látky jsou filtrovány částečně ledvinami plodu, částečně ledvinami matky. Na jazyku jsou již chuťové pohárky.

Pohlavní orgány jsou již zřetelně diferencovány.

U dívek je již v tomto týdnu ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život.

Délka plodu je asi 16 cm, váží kolem 300 gramů.

Co se děje s nastávající maminkou?

Zakulacování bříška vám v tomto období těhotenství může způsobit vystupování pupíku. Je to zcela běžné.

Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou (těsné prstýnky raději odložte) a na nohou. Výraznější otoky je třeba konzultovat s gynekologem.

Utlačování žil v pánvi pomalu se roztahující dělohou vede k tvorbě křečových žil, většinou na dolních končetinách. Na hýždích, bocích či na bříšku můžete pozorovat mírné usazování tuku. Váš šatník se pomalu mění na těhotenský. Může se vám zdát, že dýcháte rychleji než předtím, příčinou je vaše větší hmotnost. Potom, co vám přestaly padat vlasy, se do lepšího stavu dostávají i vaše nehty, příznivý účinek na ně mají krevní zásobení a zvýšený metabolismus. Jak vlasy, tak nehty mohou růst rychleji. Přiberete asi 2 kilogramy.

Srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy.

Napsat komentář