Vaše děťátko stále lépe slyší, a to díky stále sílícím kůstkám ve středním uchu. Můžete cítit nepohodlí spojené s trávením, únavu či bolest zad.
Vývoj miminka ve 23. týdnu těhotenství
Vaše miminko rychle přibírá na váze, pod tenkou kůží, která se začíná postupně zabarvovat pigmentem, se ukládá vrstva tuku.
Miminko částečně polyká plodovou vodu, ta se vstřebává do krevního oběhu a bývá znovu vyloučena ledvinami, které již fungují. Někdy spolyká plodové vody více, a pak škytá. Maminka pak může škytání pociťovat v břiše jako pravidelné cukání či lechtání.
Ve střevech dítěte se začíná hromadit smolka (mekonium). Jedná se o první stolici dítěte po porodu, barvu má tmavě zelenou až černou. Je složena ze spolykaných částic plodové vody, žlučových barviv a střevních buněk.
V dásni jsou připraveny zárodky prvních zubů. Zlepšil se také sluch, kůstky jsou již zkostnatělé. Dítě rozlišuje různé zvuky přicházející z vnějšího prostředí a jeho okolí. Nezdá se to, ale vaše tělo je poměrně hlasité – v žaludku to bublá, peristaltika se pohybuje, srdce tepe jako zvon a krev šumí.
Délka miminka od temene k zadečku je 23. týden těhotenství asi 20 cm, váha kolem 450 g.
Co se děje s nastávající maminkou?
V této fázi těhotenství rychle přibíráte na váze, a pokud na vás těhotenství dosud nebylo patrné, v příštích dnech se to změní. Průměrný přírůstek na váze je ve 23. týdnu těhotenství cca 4-5 kg. Mohou vám začít první nebolestivé stahy děložní svaloviny (známé jako „poslíčky“). Nevyvolávají změny na děložním hrdle a některé ženy je ani nevnímají. S přibližujícím se termínem porodu mohou být silnější a častější a označují se jako „poslíčky“.
Tlak těhotné dělohy může mimo hemoroidů způsobit též křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Doporučuje se pravidelné cvičení a dostatek pohybu (nejlépe chůze), při odpočinku podkládání dolních končetin do zvýšené polohy, aby se zlepšil krevní návrat. Vhodné je též nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi.
Zvyšuje se tlak na trávicí ústrojí. Proto můžete pociťovat nepohodlí spojené se špatným trávením a pálením žáhy. Abyste zmírnila pálení žáhy, jezte během dne pravidelněji a menší porce. Pokud máte tu možnost, jděte se po jídle na chvilku projít, podpoříte tím trávení. Do porodu vám zbývají necelé čtyři měsíce. Mluvte ke svému dítěti co nejčastěji. Rozezná váš hlas, jeho intonaci a výšku. Až se narodí, bude pro něj důvěrně známý a snáze ho dokážete ukonejšit.
Pokud jste ještě nezačala, začnete s procvičováním svalů pánevního dna. Zpevněné pánevní dno kotví celou páteř, ovlivňuje nejen funkci vnitřních orgánů, ale i sexuální požitek. V těhotenství cvičením svalů pánevního dna předejdete úniku moči.