29. týden těhotenství

První dva týdny třetího trimestru jsou za vámi. Jste zase o kousek blíž k narození vašeho malého děťátka.

Vývoj miminka ve 29. týdnu těhotenství

Ve 29. týdnu je průměrná velikost dítěte kolem 37 cm a hmotnost asi 1,25 kg, ale tyto údaje se budou lišit od dítěte k dítěti. Jeho kůže se začíná vyhlazovat, postupně nabírá na váze a vytváří si zásoby tuku, aby si dokázalo udržet teplotu těla, až přijde na svět. Oči vašeho miminka se začínají soustředit a také už má dobrý sluch – pozná váš hlas a hlasy blízkých. Je vytvořen hmat i chuť. Miminko může trpět škytavkou, v důsledku polykání velkého množství vody. Překvapivě už má vytvořeny pupeny v dásních pro mléčné zuby, které pomalu začnou rozvíjet pohárky pro trvalé zuby. Pokud máte chlapce, jeho varlata budou nyní sestupovat, okolo ledvin přes tříslo, do šourku.

Co se děje s nastávající maminkou ve 29. týdnu?

Váš celkový přírůstek hmotnosti v těhotenství v tomto týdnu by měl být mezi 8,6 – 11,3 kg. Od minulého týdne můžete trpět určitými druhy nepohodlí, které patří k pozdějšímu stádiu těhotenství. Například zácpa – v průběhu těhotenství je naprosto běžná a může způsobit bolest břicha nebo nepohodlí, málo časté vyprazdňování a průchod pevné stolice.

Zde je několik typů, které mohou pomoci předejít zácpě nebo vám pomohou ulevit, pokud již zácpou trpíte:

  • Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, včetně ovoce, zeleniny,cereálií, celozrnné pečivo, sušené švestky a otruby.
  • Pijte hodně vody: vypijte 10 až 12 šálků tekutin denně.
  • Pravidelně cvičte: Chůze, plavání a další mírné cvičení po dobu 20-30 minut třikrát týdně může pomoci stimulovat střeva.
  • Snižte nebo vyřaďte doplňky stravy se železem.

Projímadlo a minerální oleje se nedoporučují pro léčbu zácpy během těhotenství.

Pokud jste se ještě nerozhodla, kdo s vámi bude u porodu, nebo kdo zastoupí vašeho partnera, pokud by se nemohl například kvůli práci dostavit, je nejvyšší čas o tom přemýšlet. Blízká osoba u porodu bude vaše morální a hmotná podpora.

Napsat komentář