8. týden těhotenství

Pokud jste ještě nenavštívila svého gynekologa, je nejvyšší čas se objednat. Od tohoto týdne se vyvíjející dítě již nazývá plodem. Délka plodu je asi 2cm a váží něco přes 1gram.

Vývoj miminka v 8. týdnu těhotenství

Hlava miminka je oproti tělu výrazně větší a je ohnutá dopředu. Dochází k vývoji očních víček, uší a viditelná je již špička nosu.

V tomto týdnu se také dějí změny na končetinách, zejména horních. Na horní válcovité části se objevuje loketní ohnutí. Horní končetina má zřetelnou paži a předloktí. Dále se na horní končetině objevují prstové paprsky. Vaše miminko má na rukou již základ 5 prstů.

Na dolní končetině se dá díky kolennímu ohnutí rozlišit nahoře stehno a dole bérec. Prstové paprsky se založí až v následujícím týdnu.

Začínají vznikat plíce a žaludek. Plod má již vytvořeny základy všech orgánů. Pod kůží je patrná síť krevních cév.

Tělo plodu se napřimuje. Ocásek je již téměř neznatelný.

Plod se v děloze neustále pohybuje.

Délka plodu je asi 2cm.

Co se děje s nastávající maminkou?

Jednou z nejčastějších obtíží v těhotenství bývá nevolnost a zvracení. Začíná se objevovat koncem 1. měsíce a obvykle mizí ve 4. měsíci. Pokud se u vás objevuje zvracení a nevolnost mírného rázu (ranní zvracení na lačno) není třeba zvracení léčit. Před tím, než vstanete, se doporučuje sníst něco malého, např. piškoty, banán, čaj.

Pokud vás trápí celodenní nevolnost (zejména po jídle), může v prvních měsících dojít k poklesu tělesné hmotnosti. V tomto případě se doporučuje jíst častěji v malých dávkách, vyhýbat se tučným nebo kořeněným jídlům. Také můžete zkusit popíjet bylinné čaje proti nevolnosti, např. zázvorový, heřmánkový. K dostání jsou také zázvorová lízátka pro těhotné ženy.

Při častějším zvracení vám může lékař předepsat léky proti zvracení.
Jestli se u vás objeví časté zvracení (bez vazby na jídlo) mnohokrát za den, může dojít k dehydrataci, metabolickému rozvratu a ohrožení matky i plodu. V tomto případě je nutné těhotnou ženu hospitalizovat, doplnit tekutiny, sledovat hmotnost a hladiny iontů.

Napsat komentář