17. týden těhotenství

Vstupujete do 5. lunárního měsíce. Na váze přibíráte další kilo a již musíte pomalu začít nakupovat těhotenské oblečení. Miminku rostou řasy a obočí.

Vývoj miminka v 17. týdnu těhotenství

V tomto období těhotenství plod rychle roste, výrazně se prodlužují dolní končetiny, takže tělní proporce jsou již dost vyrovnané a podobají se v podstatě proporcím mezi jednotlivými částmi těla při narození.

Články prstů miminka jsou již velice dobře vyvinuty, takže si s nimi v děloze neposedně hraje, svírá je a cucá si palec. Pokožka je ještě tak tenká, že je pod ní vidět síť vlásečnic. Plod zatím nemá žádný podkožní tuk, proto se pokožka může jevit „nařaseně“. Tuk se však právě začne ukládat, což pomůže dítěti udržet teplo. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí. Plodová voda je stále obměňována tím, jak ji miminko polyká a zároveň do ní vyměšuje moč. Vzniká slepé střevo. Na prstech rukou a nohou už jsou miniaturní nehtíky. Srdíčkem proběhne 24 litrů krve za den. Dítě už slyší zvuky z okolí maminky a výrazné zvuky s ním mohou trhnout. Zkouší dýchat a plíce vydechují amniotickou tekutinu.

Plod měří v 17. týdnu těhotenství od temene k zadečku 11 – 12 cm a váží 90 – 100 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Vrchol vaší dělohy nyní sahá k pupku, zvětšení bříška je již nepřehlédnutelné. Břišní stěna je napjatá a stává se mělčí. Kvůli zvýšenému krevnímu objemu je vám tepleji. Nelekněte se, pokud se objeví první otoky, například v okolí kotníků. Pokud jste měla problém s častým nucením na močení, nyní by to mělo přejít. Zvýšená pigmentace způsobí, že vám tmavnou prsní bradavky a od pupku níže se vám ve středu bříška objevuje tmavý pruh. Tento tmavý proužek se odborně nazývá linea fusca a stejně jak se objevil, tak zase sám zmizí. Ale až v šestinedělí. Pokud nejste těhotná poprvé, můžete už cítit pohyby.

V druhém trimestru těhotenství vás může začít trápit zácpa. Nezapomínejte tedy na pravidelný pohyb, pijte dostatek tekutin a jezte na vlákninu bohaté potraviny (celozrnné výrobky, rýže natural, zelenina..).

Pokud máte se zácpou větší obtíže (či se vám vyskytly hemoroidy) zkuste masáž břicha po směru hodinových ručiček ještě ráno v lůžku, poté vypít hrnek vlažné vody. Snídejte asi s půlhodinovým odstupem. Pokud obtíže přetrvávají, poraďte se svým lékařem o použití glycerinových čípků.

Napsat komentář