Příznaky začínajícího porodu

Jak už jsem psala v úvodu k porodu. Občas, a to hlavně v závěru těhotenství, mě přepadl strach, že vlastně nepoznám začínající porod. A myslím si, že nejsem jediná. A proto jsem sedla k internetu a našla příznaky začínajícího porodu. Třeba to některá z vás oceníte, tak jako já tehdy. Pokud si ale stejně nebudete jistá, zda se o začínající porod jedná, můžete buď rovnou odjet do porodnice, tak jako já nebo si zavolat na porodní oddělení a nechat si poradit.

A tady jsou slibované příznaky začínajícího porodu:

1. Pravidelné kontrakce – jsou nejtypičtějším příznakem začínajícího porodu. Ne vždy ale poznáte, v jaké fázi se porod právě nachází. Před porodem se také často objevují nepravé bolesti – „poslíčci“. Tyto bolesti se projevují bolestmi v podbřišku a v kříži. Někdy můžou být tak bolestivé, že si je spletete se začátkem porodu. „Poslíčci“ jsou stahy nepravidelné a nezesilují svou intenzitu.

Obvykle trvají krátce a opakují se. Pokud se u vás objeví „poslíčci“, je dobré si udělat teplou koupel. Po ní, by měly stahy zeslábnout nebo úplně přestat. Pokud se naopak jedná o stahy „skutečné“, tak z vlastní zkušenosti vím, že teplá koupel to ještě zhoršuje.

Hodně jsem četla, že porodní bolesti začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Že trvají asi 40 vteřin, v intervalu 15-20 minut a později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje. Dále jsem se dočetla, že pokud jsem prvorodička, měla bych jet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné a to po 5 minutách a trvají alespoň 1 hodinu.

Pokud můžu říct z vlastní zkušenosti, od začátku jsem kontrakce měla hodně nepravidelné, někdy byly po 5 minutách někdy po 10 minutách a upřímně, pořád jsem čekala, že budou v intervalu 15-20minut. Kontrakce byly mírné, moc to nebolelo a já si říkala, jestli to bude takhle pořád, je to pohoda. Pak na celé dopoledne a odpoledne kontrakce přestaly a začaly zase až večer. Bylo to úplně stejné jak ráno. Někdy po 5 minutách, někdy po 3 minutách. Bolely sice o trochu víc, ale nebylo to nic, co by se nedalo zvládnout. Protože jsem měla vyčtené, že bych jako prvorodička měla odjet do porodnice po 5 minutách, tak jsme jeli. Pokud jste četli můj úvod, víte, že nás poslali domů a to z důvodu, že jsem měla kontrakcí málo. Přitom mě připadalo, že je mám pořád. Když jsme přijeli domů, bolesti byly už opravdu veliké a kontrakce se chovaly časově úplně stejně jako předtím. Podle mě i kontrakce probíhají u každé ženy jinak a nelze napsat, že jsou ze začátku po 15-20 minutách a později jsou po 5 minutách. U mě to tak rozhodně nebylo. Jediné co souhlasilo, byla jejich stupňující se intenzita. Samozřejmě pokud si nejste jistá, určitě si do porodnice zajeďte nebo si tam zavolejte.

2. Odtok plodové vody – odtokem plodové vody se ohlašuje zhruba každý 10 porod. Dochází k němu po prasknutí vaku blan. U mě k odtoku plodové vody došlo také. Ale protože jsem na radu sestřičky podstupovala teplé koupele, aby se mi ulevilo, tak jsem odtok plodové vody ani nezaznamenala. To že mi odtekla plodová voda, jsem se dozvěděla až v porodnici.

Po odtoku plodové vody byste měla odjet do 2 hodin do porodnice. Důvodem je, že otvorem v plodových blanách může k plodu proniknout infekce. Pokud by měla plodová voda jinou barvu než čirou či slabě narůžovělou, např. zelenou, žlutou nebo s příměsí krve, odjeďte do porodnice okamžitě.

Odchod hlenové zátky – je známkou blížícího se porodu. Projevuje se růžovým až krvavým hlenovitým výtokem. Signalizuje otevírání děložního hrdla. Oznamuje, že dítě se narodí již brzy, zpravidla nejpozději do dvou až tří dnů.

3. Krvácení – pokud jen „špiníte“ nebo slabounce krvácíte, není to nic vážného, dochází k čištění porodních cest. U mě bylo krvácení důvodem odjezdu do porodnice, protože mě to vystrašilo.

Když jsme tam přijeli, sestra mi řekla, ať jim ukážu vložku a kolik jsem jich už použila. Když jsem ji vložku ukázala a řekla jsem ji, že je to první, protože jsme hned jeli, řekla, ať nejančím, že se čistí porodní cesty. Pokud bych ještě někdy rodila a začala jsem krvácet a to v důsledku čištění porodních cest, zachovala bych se úplně stejně jako poprvé a odjela bych hned do nemocnice. Myslím, že už není na co čekat, šli jsme hned na porodní sál.

4. Tlak na konečník – tohle byl další důvod mého odjezdu do porodnice. Děťátko mi začalo tlačit na konečník. A protože jsem viděla „chytré“ video o tom, že je to známka blížícího se porodu, věděla jsem, že už to začalo. Hned záhy jsem začala krvácet a to už nebylo co odkládat.

Některé ženy se začínají vyprazdňovat, jako by jejich organismus říkal, že se chystá tělo rodit. I tohle můžu potvrdit. Zažila jsem to samé.

5. Pohyby dítěte – blížící se porod může signalizovat také vaše miminko. Může se vám zdát, že se miminko hýbe až moc a může to i bolet. Naopak, pokud necítíte pohyby vůbec, vydejte se do nemocnice. Tam vám natočí kontrolní monitor.

Do termínu porodu mi zbývalo asi ještě 14 dní, ale najednou jsem věděla, že už to tak dlouho nebude. Měla jsem pocit, že už musím nachystat postýlku a další věci. Prostě jsem věděla, že to trvat 14 dní nebude. A ejhle za týden to bylo tady. Takže určitě dejte i na své pocity. Tělo i vy víte, že se porod blíží, jen je třeba si naslouchat.

Napsat komentář