Opalovací krém. Který si vybrat?

A protože se nám blíží sezóna opalování a patlání na sebe tuny opalovacích krémů, rozhodla jsem se o nich napsat článek.

Nikdy jsem moc neřešila, který opalovací krém si pořídit. Prostě jsem vešla do drogerie a koupila ten, který se mi nejvíce zamlouval. Pod nátlakem reklamní propagace jsem myslela, že pro sebe dělám to nejlepší, co můžu. „Vždyť jsou přece sluneční paprsky nebezpečné. Mohla bych dostat rakovinu kůže, kdybych se nenamazala.“

No, ale jednoho krásného dne jsem narazila na článek trochu odlišný od toho, co nám neustále tvrdí v médiích. Že by to možná mohlo být i naopak. Ne, že sluneční paprsky způsobují rakovinu kůže, ale že by to mohly být dokonce ty „úžasné“ opalovací krémy, u kterých nás nabádají, abychom je na sebe patlali ve velkém množství. Nemluvě o dalších vedlejších účincích.

V tu dobu jsem tomu pořád ale nevěnovala dost pozornosti. Sem tam se něco objevilo, ale nezkoumala jsem to dál. A to do doby, než se mi narodila dcerka.

Věděla jsem, že opalovací krémy nebudou zase tak senzační, jak nám tvrdí. Po narození dcerky jsem se rozhodla dozvědět se víc. Na internetu jsem narazila na super článek – http://avocados.cz/chemicke-mineralni-filtry. Je zbytečné, abych ho tady nějakým způsobem přepisovala. Doporučuji si ho přečíst.

Článek je zajímavý úplně celý, ale mě nejvíce zajímalo, který opalovací krém si tedy pořídit, abych zvolila to menší zlo. Rozhodla jsem se, že dcerce zkusím koupit opalovací krém s minerálními filtry. Do té doby jsem o nich nikdy neslyšela a neměla jsem s nimi zkušenost. Vybrala jsem si značku Eubiona a myslela jsem si, že dělám dobře. Protože v článku bylo napsané, že je to jedna z lepších alternativ, nezkoumala jsem už složení výrobku.

Až další léto mě to zase nějak zaujalo a já si složení přečetla. A ejhle, ve složení jsem našla aluminium (hliník). Sice krém neobsahuje chemický filtr, ale zase je tam hliník. Takže krém nebyl o nic lepší, než krém s chemickými filtry.

Rozhodla jsem se, že se znovu zaměřím na opalovací krémy pro děti. A začala jsem zkoumat jejich etikety. Prozkoumala jsem všechny uvedené značky opalovacích krémů, co jsou uvedené v článku, ale i některé další. Bohužel, všechny, až tedy na jeden, opalovací krémy pro děti buď obsahovaly chemické filtry, nanočástice, hliník nebo nejhůř kombinaci těchto tří věcí.

Jediný opalovací krém, který neobsahuje hliník, nanočástice ani chemické filtry je Eco Cosmetics Baby sluneční ochranný krém SPF45. Bohužel 50ml tohoto opalovacího krému vás vyjde na 400Kč. Při tomto množství vám to nevyjde ani na celé léto. Obzvlášť, když máte dětí víc a chcete natírat i sebe.

A protože jsem opravdu nechtěla na dcerku patlat tyto krémy a koupit takto drahý opalovací krém bylo pro mě nemyslitelné, rozhodla jsem se, že se podívám, zda neexistuje nějaký recept na výrobu přírodního opalovacího krému. Moje hledání bylo úspěšné a já jsem neváhala a opalovací krém jsem si doma sama vyrobila.

Možná když si přečtete návod na výrobu opalovacího krému, namítnete, že suroviny na výrobu jsou několikanásobně dražší než výše zmíněný krém. To sice ano, ale z jedné dávky jsem vyrobila cca 150ml opalovacího krému a ještě mi zbyly suroviny pro výrobu dalších krémů. Takže se to určitě vyplatí mnohem víc, než kupovat krém za 400Kč. A určitě nebude tolik škodlivý jako výše zmíněné krémy.

Doporučuji také přečíst tento článek – je sice delší, ale zkuste ho přečíst až dokonce

Škodlivost opalovacích krémů

Najdete i spoustu dalších článků o opalovacích krémech. Je na vás, jestli se tomuto tématu budete chtít více podívat na zoubek nebo ne.
Samozřejmě se držte zase úsloví zlatá střední cesta a všechno dělejte podle svého nejlepšího uvážení.

Napsat komentář