12. týden těhotenství

Pocit na zvracení, který vás doteď mohl provázet, začne pomalu odeznívat. Stále se ale můžete cítit unavená. Vaše miminko už umí zatnout pěstičky, otevřít pusinku, polknout či zívat. Placenta přebírá plně úlohu výživy, nahrazuje tedy roli žlutého tělíska.

Vývoj miminka v 12. týdnu těhotenství

V tomto týdnu přebírá plně výživu a zásobování kyslíkem placenta. Trávicí systém dítěte dokáže vstřebávat glukózu. Plodu se utvářejí hlasivky a pod blánou na očích se vyvíjí duhovka. Dozrávají chuťové buňky, začíná pracovat imunitní systém, hypofýza na spodině lebeční produkuje hormony. Vyvíjejí se vlasové váčky, ze kterých později vyrostou vašemu děťátku vlasy, v případě chlapce i vousy. Prstíky se oddělují, rostou na nich nehty a jemné ochlupení po celém těle. Kostra se zpevňuje. Pohlavní orgány nabývají své rysy a začínají se postupně odlišovat. U plodů mužského pohlaví, ve s rovnáním s plody ženského pohlaví, roste rychleji do délky pohlavní hrbolek (budoucí penis). Rozdíly jsou ale dosud malé. V zevních pohlavních orgánech plodů ženského pohlaví sice také pohlavní hrbolek roste, ale podstatně méně. Je základem poštěváčku.

Dítě se umí pohybovat, zatíná dlaň v pěst, umí otvírat ústa, zívat a sát. Dokonce se umí smát a cucat si palec.

Plod v tomto týdnu měří cca 6 cm a váží cca 8 až 14 gramů.

Co se děje s nastávající maminkou?

Vaše postava se pomalu začíná měnit, výška dělohy dosahuje těsně nad sponu stydkou.

Přibližně právě 12. týden těhotenství vám již lékař předá těhotenskou průkazku s výsledky všech dosavadních vyšetření. Je to Váš nejdůležitější dokument v těhotenství, kam se budou zaznamenávat všechny informace, výsledky a odevzdáte ji až při porodu.

Jste velmi citlivá, rozrušit vás mohou i zdánlivé maličkosti. To je způsobeno hormonálními změnami, které se ve vašem těle dějí. Postupně by měly odeznívat pocity na zvracení, stále ale přetrvávají problémy se spánkem, pocity únavy, časté močení či bolesti hlavy.

V období mezi 11. a 13. týdnem máte rovněž možnost absolvovat tzv. Prvotrimestrální screening genetických vad plodu. Jedná se o integrované zhodnocení krevních odběrů a ultrazvukového vyšetření plodu, jehož výsledkem je míra rizika postižení plodu chromozomální vadou. Vyšetření se skládá z provedení ultrazvuku a odběru krve. Odběr krve se provede obvykle v 10. týdnu těhotenství, následuje ultrazvukové vyšetření, které se provádí od začátku 11. do konce 13. týdne těhotenství. Na konci tohoto vyšetření vám bude sdělen výsledek testu, který je vaše individuální riziko Downova syndromu a jiných genetických vad.

Napsat komentář