7. týden těhotenství

V tomto týdnu již lékař dobře vidí na ultrazvuku „bušící“ srdce vašeho budoucího miminka. Miminku se vytváří obličej. Je dlouhé asi 10 mm a váží asi 0,8g.

Vývoj miminka v 7. týdnu těhotenství

V 7. týdnu těhotenství dochází k rychlému zvětšování zejména hlavové části zárodku (tvoří téměř polovinu délky celého těla). Dochází k tomu z důvodu rychlého vývoje mozku.

Miminku se začíná vytvářet obličej. Můžeme pozorovat výstupky pro oči. Základy očí jsou uloženy daleko od sebe, při pohledu zepředu nejsou vidět. Dále můžeme pozorovat základ pro ústa a nos.

Základy horních končetin rostou do délky. Nabývají podoby maličkého pádla. Začínají vznikat základy dolních končetin.

V tomto období jsou založeny v celém rozsahu základy obratlů. Je jich celkem 42-44 párů. Několik horních a dolních obratlů se záhy rozpadne. Nakonec zůstane zachováno 34 párů.

Dochází ke vzniku pupečního provazce na přední straně zárodku. V pupečním provazci probíhají životně důležité pupeční cévy. Pupeční žíla vede okysličenou a živinami bohatou krev z těla matky do zárodku.

Pokračuje vývoj důležitých orgánů. Téměř před dokončením jsou játra, ledviny, střeva a vnitřní pohlavní orgány.

Srdce bije asi 150krát za minutu. Což je dvakrát rychleji než srdce dospělého člověka.

Ocásek embrya je stále patrný. Zanikne až v dalších týdnech.

Délka embrya je asi 10 mm a váha asi 0,8g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Jednou z nejčastějších obtíží v těhotenství bývá nevolnost a zvracení. Začíná se objevovat koncem 1. měsíce a obvykle mizí ve 4. měsíci. K dalším těhotenským obtížím patří podrážděnost, únava, změny v prsou (ty jsou u většiny žen první známkou začínajícího těhotenství, prsa bývají napjaté a bolestivé), těhotenské chutě, pocit na omdlení, časté nucení na močení. Každá žena je jiná, proto se u vás mohou objevit jen některé příznaky nebo naopak žádné.

Já jsem vnímala zvětšená a bolavá prsa, zvýšenou únavu a neustálou chuť na sladké. Nevolnost a zvracení se mi díkybohu vyhnuly.

V tomto týdnu můžete pozorovat první malé změny tělesné hmotnosti. Váhový přírůstek je asi 0,5-1kg.

Pokud v tomto týdnu navštívíte svého gynekologa, bude při vaginálním ultrazvuku již dobře viditelné „bušící“ srdce vašeho miminka.

Napsat komentář