13. týden těhotenství

Tímto týdnem vám končí první trimestr gravidity a vstupujete do 4. lunárního měsíce těhotenství. Těhotenství už na vás začíná být znát. Miminko dokáže už daleko více věcí – sevřít dlaně, stáhnout prstíky na nohách a umí pohybovat rty.

Vývoj miminka v 13. týdnu těhotenství        

13. týden těhotenství růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla již poněkud pomaleji.

Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se poněkud zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled. Uši se dotváří až v 24. týdnu. I přesto už je dítě schopné vnímat zvuky a to díky receptorům vibrací v kůži.

Oči jsou již téměř na svém místě. Chrupavčitý základ kostry se pomalu přetváří na kosti, lze rozeznat i žebra. Ledviny začaly vylučovat moč do močového měchýře, játra tvoří žluč, slinivka břišní vytváří inzulin, střeva se přemisťují dále do těla. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů. Děťátko občas zavírá a otvírá pusu, někdy jsou pozorovatelné sací pohyby. Dotvořený krk už může podporovat pohyby hlavičky.

Plod měří zhruba 6 až 8cm a může vážit až 20g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Ve druhém a třetím měsíci už vám začíná být těsné vaše oblečení, ale stále ještě není těhotenství na první pohled zřejmé. Je čas vyrazit na nákupy a pořídit si těhotenské oblečení. Váhový přírůstek je zatím velmi malý (asi 1-2 kg), od tohoto období začnete přibírat rychleji. Děloha se pomalu zvětšuje i nad hranici malé pánve. Vaše prsa jsou citlivá a napjatá. Možná jste si také povšimla otoku dásní a snadného krvácení z dásní, zvláště při čištění zubů. Je to běžný problém v těhotenství, který po porodu vymizí.

Je vhodné začít provádět cviky pro těhotné, střídejte cvičení na posílení svalstva zad a pánevního dna se cviky relaxačními. Poslouchejte hudbu, choďte na procházky do přírody. Vhodné je také plavání.

Napsat komentář