4. měsíc těhotenství (13. – 16. týden)

Vaše těhotenství se přehouplo do druhého trimestru. Nevolnosti jsou pryč, těhotenství na vás začíná být vidět. Zvětšuje se bříško a budoucí mamince mizí pas. Horní část dělohy dosahuje úrovně pupku. Riziko spontánního potratu je skoro na nule. Tím, že dítě roste, potřebuje živiny, které odebírá mamince z těla, a proto budete mít větší chuť k jídlu. Jezte pokud možno zdravě. Možná již budete potřebovat volnější oděv.

V důsledku změn kožní pigmentace můžete pozorovat nejen tmavší prsní bradavky, ale i tmavý pruh, který probíhá středem břicha od pupku níže. Toto ztmavnutí se odborně nazývá linea fusca a zmizí až v šestinedělí. Je vám příliš horko a potíte se? To je normální. Potem odcházejí odpadní látky tvořené vaším tělem i tělíčkem vašeho dítěte. Váš žaludek a střeva začínají ochabovat. Můžete začít trpět zácpou.

Čekáte-li svoje druhé (či třetí…) miminko, tento měsíc byste už mohla cítit pohyby. Jste-li prvorodička, musíte si ještě pár týdnů počkat – alespoň do 18. týdne těhotenství. Hodně na prcka mluvte, protože začíná vnímat váš hlas a určitě mu bude dělat dobře, když mu něco budete povídat. Zvykne si na to a po porodu ho váš hlas bude uklidňovat.

Nevystavujte se zbytečně hluku, veškerý zvuk se přenáší k vašemu miminku a to na něj pak reaguje. Proto se snažte nekřičet a vyhýbat se místům, kde je nadměrný hluk. Prcek by z toho byl akorát nervózní a vy také.

A jak se vyvíjí miminko ve 4. měsíci těhotenství?

Od této doby se miminku odborně říká fetus. Je velké asi 15cm, váží kolem 200 gramů. Jeho kůže je tenká a průsvitná. Pod ní je zřetelná síť krevních cév. Zavře teď víčka a otevře je teprve za tři měsíce. Čile pohybuje rukama a nohama, neustále mění pozici, vraští čelo. Stahováním a roztahováním bránice trénuje „dýchání“. Jeho žaludek, střeva a ledviny pracují. Výživné látky a důležité protilátky k němu putují přes placentu, odpadní látky odcházejí k mamince pupečníkem. Tvoří se lanugo, ochmýření plodu, což je pozůstatek z dávnověku, kdy byl člověk porostlý srstí (do porodu znovu téměř zmizí). Koncem tohoto měsíce těhotenství se také vyvíjejí genitálie dítěte. Při vhodné poloze lze nyní pomocí ultrazvuku určit, jestli to bude chlapec nebo děvče. Od 14. týdne jsou také slyšet ozvy srdce plodu.

Napsat komentář