27. týden těhotenství

Jste na konci druhého trimestru, ve druhé polovině sedmého měsíce. Vaše miminko bude mít již za chvilku jeden kilogram a má otevřené oči.

Vývoj miminka v 27. týdnu těhotenství

Miminko rychle roste a přibývá na váze, v následujících týdnech začne mít v děloze méně místa a jeho poloha se postupně ustálí.

Na koncích prstíčků jsou již dobře patrné tvrdé ploténky nehtů. K volným okrajům posledních článků prstů ale ještě nedosahují. Přibývá také kožního mázku. Na jeho produkci se podílejí nejen odloupané buňky pokožky, ale také mazové žlázky. Kůže je stále vrásčitá, ale postupně se vytváří vrstva podkožního tuku.

Miminko nejen polyká, ale též vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Nacvičuje si tak dýchací pohyby. Samo by ale ještě v případě narození dýchat nedokázalo.

Vrcholí vývoj očí – vytváří se sítnice. Už vyrostly řasy na víčkách, ale víčka se otevírají zatím málokdy. Pokud zasvítíte na bříško ostrým světlem, bude na něj dítě pravděpodobně reagovat. Buď se otočí za světlem, nebo směrem od něj.

Již se úplně dovyvinuly chuťové buňky v ústech. Pohyby plodu jsou intenzivní. Krev je okysličována placentou. Na povrchu mozku se vytvářejí mozkové závity a zdokonaluje se vyšší mozková činnost.

Miminko měří 27. týden těhotenství od temene k zadečku asi 24 cm, váží přibližně 1000g.

Co se děje s nastávající maminkou?

27. týden těhotenství končí II. trimestr gravidity. Přírůstek váhy je velmi individuální, průměrně to bývá kolem 6 – 7 kg. Změna šatníku je už nevyhnutelná.

Děloha stále roste, sahá již vysoko nad pupek. Bříško vás začíná omezovat nejen ve sportu, ale i v běžných aktivitách. Začínáte se cítit těžká a neohrabaná. Spěte přes den i v noci, uvědomte si, že vaše tělo nyní živí dva. Snažte se přijímat více železa, protože ho potřebujete pro sebe i pro miminko.

Napsat komentář