31. týden těhotenství

V 31. týdnu se mohou vyskytnout Braxtonovy-Hicksovy kontrakce a může začít unikat kolostrum. Také je vhodný čas se rozhodnout, zda budete své miminko kojit nebo ho budete krmit z láhve.

Vývoj miminka ve 31. týdnu těhotenství

Vaše děťátko pokračuje v růstu a dosahuje délky 39,4 cm a váží 1,6 až 1,8 kg. Miminko pokračuje v rozvoji podkožního tuku, tím se čím dál více přibližuje vzhledu novorozence. Během několika příštích týdnů, začne vaše dítě ještě více nabírat hmotnost, průměrně 200 g týdně.

Orgány se i nadále vyvíjejí, včetně močového měchýře, přes který nyní začne procházet voda. Kostní dřeň už dělá všechnu důležitou práci, tj. produkuje červené krvinky – do tohoto okamžiku ji zastupovaly játra.

Nezapomeňte, průměrná hmotnost novorozence je asi 3,4 kg a délka 48,3 až 53,3 cm.

Co se děje s nastávající maminkou ve 31. týdnu?

Možná jste si všimla nažloutlé nebo krémové látky, která vám začala unikat z prsou. Tato látka se nazývá kolostrum. Kolostrum je první etapa mateřského mléka, ke které dochází během těhotenství a trvá několik dní po narození dítěte. Kolostrum je mnohem silnější, než mléko, které je produkováno v pozdějším kojení. Může se stát, že u některých žen nedojde k úniku této látky, ale to je považováno za normální.

Můžete si všimnout, že k unikání dochází pouze v určitých denních dobách. Setkáte-li se s prosakováním během dne, můžete do vaší podprsenky vložit látku nebo vycpávky  k absorbování.

Mnoho žen začne během posledních několika týdnů prožívat Braxtonovy-Hicksovy kontrakce. Kontrakce mohou začít již v druhém trimestru, nicméně jsou běžnější až ve třetím. Svaly dělohy  se stáhnou na 30 – 60 sekund, výjimečně na 2 minuty. Braxtonovy-Hicksovy kontrakce jsou také nazývány cvičné kontrakce, protože vás připravují na sílu porodních kontrakcí. Tyto kontrakce jsou vhodnou příležitostí, jak si procvičit správné dýchání.

Nad čím přemýšlet ve 31. týdnu?

Jste už rozhodnutá, zda zvolíte kojení nebo krmení z láhve? Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Musíte si zjistit, jaké jsou vaše možnosti a podle toho udělat nejlepší rozhodnutí pro zdraví vašeho dítěte. Odborníky je doporučováno kojení, ale je možnost i kombinace. Záleží jen na vás, jak se rozhodnete, ale je dobré tuto věc konzultovat s lékařem nebo odborným poradcem.

Dejte si pozor na hemoroidy

Hemoroidy nejsou neobvyklé během těhotenství. Jsou to křečové žíly konečníku a obvykle jsou bolestivé. Nejčastěji se objevují během třetího trimestru.

Hemoroidy se vztahují k zácpě. Zácpa v kombinaci se zvýšeným tlakem konečníku a hráze je hlavní důvod, proč ženy mají hemoroidy.

Dlouhotrvající stání a pokročilý věk matky také mohou být faktory, které přispívají ke vzniku hemoroidů. Dobrou zprávou je, že se hemoroidy po porodu zlepší. Než však porodíte, můžete použít celou řadu metod, jak hemoroidy léčit.

Následující typy mohou zmírnit hemoroidy:

  • Umístění jedlé sody v oblasti (mokrá nebo suchá) může odstranit svědění.
  • Teplá koupel s jedlou sodou ve vodě.
  • Použití citronové šťávy může snížit otok či krvácení.
  • Bylinná sedací koupel.

Nejlepším způsobem, jak předcházet hemoroidům, je zabránění zácpě. Před přijetím nějakého léku proti zácpě, se vždy poraďte s lékařem.

Napsat komentář