Příznaky těhotenství v prvních dnech. Jak poznám, že jsem těhotná?

Než se dostaneme k obecnému povídání o příznacích těhotenství, ráda bych se s Vámi v prvé řadě podělila o moji zkušenost.

S přítelem jsme první miminko neplánovali, ale ani jsme se tomu nebránili. A protože jsem měla pořád pocit, že jsem těhotná, sedla jsem si k internetu a začala jsem hledat, jestli vlastně existují nějaké příznaky těhotenství. No vysypala se na mě spousta odkazů s různými články a já je začala pomalu pročítat.

Doteď nezapomenu, jak jsem seděla na posteli s počítačem na klíně a postupně jsem zjišťovala, že vlastně některé příznaky opravdu mám.

Moje příznaky byly – bolavá a zvětšená prsa, neustálá chuť k jídlu a hlavně na sladké, bolesti hlavy a také změny nálad. Je možné, že jsem měla i další příznaky, ale už si je nevybavuji nebo jsem je nevnímala v takové míře.

A když se nedostavila menstruace, pár dní jsem jen špinila a na těhotenském testu se objevily dvě čárky, bylo to jasné. Nezbývalo mi nic jiného, než se objednat k doktorovi, aby mi moje těhotenství potvrdil.

A je tady ještě jedna věc, na kterou vzpomínám, jako by to bylo včera a to, když jsem si od doktora nesla první ultrazvuk, byla tam jen taková malinká „buněčka“, ze které se nám za 9 měsíců narodila krásná holčička.

Pojďme říct něco obecného o prvních příznacích těhotenství

Jedním z nejčastějších příznaků těhotenství je vynechání pravidelné menstruace.
Pokud Vám vynechá pravidelná menstruace, můžete si zkusit udělat těhotenský test. Těhotenský test zakoupíte běžně v lékárně nebo v drogerii. Většina testů je poměrně spolehlivá a je to jednoduchý způsob jak si můžete sama diagnostikovat těhotenství.

I když jste těhotná, může se stát, že budete špinit nebo mírně krvácet a to v období, kdy jste měla dostat pravidelnou menstruaci.

Vynechání menstruace může mít ale i jiné příčiny, a to – stres, změna prostředí, onemocnění ženy,…. Je tedy vhodné navštívit lékaře, který těhotenství potvrdí a současně i zjistí, jestli se těhotenství vyvíjí normálně v děloze a není-li oplodněné vajíčko uhnízděno někde jinde. V takovémto případě by se jednalo o tzv. mimoděložní těhotenství.

Mimo jiné, můžete pozorovat v důsledku zvýšené hladiny Progesteronu (Progesteron patří mezi steroidní hormony a jeho úkolem je připravit ženské tělo na těhotenství), další příznaky:

  • Bolavá a nateklá prsa, únava
  • Pocit na zvracení – nevolnost – může se objevit kdykoliv během dne
  • Hlad, chuť nebo naopak nechuť k jídlu
  • Změny nálad, časté močení
  • Nafouklé břicho, bolest hlavy

Pokud jste těhotná, může se u Vás projevit jeden nebo více příznaků. Také se může stát, že na sobě žádné příznaky pozorovat nebudete. Každá žena je jiná a proto u každé ženy budou i jiné příznaky, třeba i ty, které zde nejsou uvedeny.

A co Vy maminky? Byly vaše první příznaky těhotenství podobné? Napište nám v komentáři, jak jste se dozvěděla, že jste těhotná a pomožte tak ostatním budoucím maminkám. Děkujeme za váš čas a vaší ochoty si velmi ceníme.