Těhotenský test. Kdy si ho poprvé udělat?

Co je těhotenský test?

Těhotenský test slouží ke zjištění těhotenství v pohodlí domova. Jde o jednoduchý výkon, kde se dá pomocí papírového proužku a moči zjistit, zda je žena těhotná či nikoliv.

Jak těhotenský test funguje?

Při oplození vajíčka dochází u ženy k tvorbě hCG hormonu (hCG je bílkovina (hormon) vytvářena v placentě těhotné ženy ihned po početí. Zjednodušeně se mu také říká těhotenský hormon) a to již zhruba po 8 až 9 dnech. Tento hormon se po početí začne vyplavovat do krevního řečiště a jeho stopy jsou patrné i v moči.

Těhotenský test funguje na principu, který zjišťuje přítomnost hCG hormonu v moči a to tak, že obsahuje protilátky, které reagují s tímto hormonem a umožní zbarvení druhého proužku na testu. Každý test má jinou citlivost, ale i ty nejcitlivější testy jsou schopny zachytit hCG až v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak až od 20 mIU/ml.

Hladina hCG na začátku těhotenství a její vývoj:

Doba od početíDoba od poslední menstruacemlU/ml
7 dní (1. týden)21 dní (3 týdny)0 – 5
14 dní28 dní (4 týdny)3 – 426
21 dní35 dní (5 týdnů)18 – 7340
28 dní42 dní (6 týdnů)1080 – 56 500
35-42 dní49 – 56 dní (7 – 8 týdnů)7 650 – 229 000
43 – 64 dní57 – 78 dní (8 – 11 týdnů)25 700 – 288 000
57 – 78 dní79 – 100 dní (11 – 15 týdnů)13 300 – 253 000
17 – 24 týdenDruhý trimestr4 060 – 65 400
Od 25 týdneTřetí trimestr3 640 – 117 000

Zdroj tabulky – http://www.naseporodnice.cz/hladina-hcg-v-krvi-hormon-signalizujici-pocatek-tehotenstvi.php

Kdy nejlépe provést těhotenský test?

Protože se hormon hCG začne objevovat v moči až po uhnízdění vajíčka v děloze (tato doba bývá u žen různá, většinou nastává až kolem data očekávané menstruace), nemá cenu dělat si těhotenský test dříve a už vůbec ne, několik dní po souloži.

Těhotenský test, by se měl nejlépe provádět 7 dní po vynechání pravidelné menstruace. Některé zdroje doporučují udělat si test po dalších 7 – 14 dnech znovu.

K provedení těhotenského testu je nejlepší použít ranní moč – koncentrace hCG je ráno nejvyšší.

Z vlastní zkušenosti vím, že opravdu není kam spěchat. Buďte trpělivá a opravdu vyčkejte, až se Vám nedostaví pravidelná menstruace. Ušetříte si tím i zbytečné zklamání, pokud byste si test udělala brzy a vyšel by negativní.

Co dělat když je test pozitivní?

Nezbývá nic jiného, než navštívit svého gynekologa.

Něco z mé zkušenosti

Pamatuji si, že když mi vyšel pozitivní test (dělala jsem si ho pár dní po vynechání menstruace), k doktorovi jsem se dostala až za měsíc, dřív neměl čas. Byla jsem hodně nervózní, nevěděla jsem, co mě čeká. Když jsem vešla do ordinace, posadila jsem se a první jeho otázka byla, proč přicházím. Řekla jsem mu, že mám pozitivní těhotenský test a že jsem si přišla pro potvrzení, jestli jsem těhotná.

Udělal mi gynekologický (vaginální) ultrazvuk, na kterém byla vidět jen taková malinkatá „buněčka“ – aspoň mi to buňku připomínalo. Řekl, že je zde patrná srdeční činnost a že se tedy jedná o těhotenství.

Pak jsme si ještě spolu sedli a něco mi o těhotenství vyprávěl, co to bylo, si bohužel nepamatuji. Jednak už je to přece jen přes rok a taky jsem v té chvíli nebyla schopna nic vnímat.

Jediné co si z té první návštěvy ještě pamatuji je, že se mě doktor zeptal, jestli chci obrázek ultrazvuku. Samozřejmě jsem chtěla. A tak jsem si domů vezla svůj první obrázek „miminka“.

Který těhotenský test si vybrat?

Protože je těhotenských testů nepřeberné množství, rozhodla jsem se trochu prozkoumat internet a najít ty nejlépe hodnocené. Moje hledání dopadlo následovně:

1. Comfort Těhotenský test proužek 10 2v1, KRB 2ks

– výrobce – PERCOM spol. s r.o.
– cena – od 26Kč (na internetu)
– hodnocení – 90%

pozn. test dávám na první místo i proto, že ho mám osobně vyzkoušený a byla jsem spokojená. Test nemá dosud moc hodnocení, ale i z toho mála dosáhl na 90%. Test neukazuje falešné duchy a výsledek byl pravdivý.

2. Pregnant Těhotenský test 10, 2ks

– výrobce – Core Technology Co. Ltd.
– cena – od 32Kč (na internetu)
– hodnocení – 95%

3. Best-2 Těhotenský test

– výrobce – IVT IMUNO, s.r.o.
– cena – od 23Kč (na internetu)
– hodnocení – 89%

4. Těhotenský test Clearblue dig. Indik. Termínu početí

– výrobce – Glynn Brothers
– cena – od 145Kč (na internetu)
– hodnocení – 88%

pozn. pozor, test je pouze na 1 použití, a pokud si budete chtít těhotenský test schovat na památku, tento k tomu není zrovna určený – baterie vydrží 24hod., pak výsledek mizí.

Pokud si budete chtít přečíst zkušenosti maminek s těmito testy, navštivte tyto stránky:
– heuréka.cz
– emimino.cz

A pokud jste nedůvěřivé nebo Vás to uklidní, můžete si koupit více testů od různých výrobců a vyzkoušet je naráz.

Milé slečny, poraďte ostatním, jaký těhotenský test je podle vás nejlepší a napište krátký komentář s vaší zkušeností. Děkujeme za vaši ochotu pomáhat druhým 🙂

Napsat komentář