5. týden těhotenství

V tomto týdnu je už možné potvrdit nebo vyloučit těhotenství. Můžete si zkusit udělat těhotenský test, který běžně zakoupíte v lékárně nebo v drogerii. Těhotenský test je nejlepší provádět hned ráno. V první ranní moči je nejvyšší koncentrace hCG hormonu. Pokud vám těhotenský test vyjde pozitivní (což značí dvě čárky na testu), nezbývá nic jiného, než se objednat ke svému gynekologovi.

Některé ženy mohou již v tomto týdnu, na sobě pozorovat určité příznaky těhotenství.

Vývoj miminka v 5. týdnu těhotenství

Začíná se vyvíjet neurální trubice, ze které se později vyvine mozek, mícha, nervy a páteř. Formuje se také jednoduché srdce a oběhový systém. Na konci 5. týdne začíná srdce pulsovat a krev začíná proudit embryem.

V tomto týdnu je již patrná hlava a ocas. Na hlavičce se již vytvořily základy pro oči a uši. Dále se začíná vyvíjet trávící soustava, ledviny, svalovina a kostra. Živiny čerpá ze žloutkového váčku, děložních stěn a už také z placenty.

V tomto týdnu měří embryo asi 1-2mm.

Tip pro nastávající maminku

V těhotenství je důležité zvýšit příjem kyseliny listové. Denní příjem kyseliny listové u těhotné ženy by měl být 3-4krát vyšší než obvykle, tj. 600-1000 mikrogramů.

Kyselinu listovou najdete v listové zelenině, jako např. špenát, hlávkový salát, čínské zelí, ledový salát, mangold,… Dále ji najdete také v červené řepě, hrášku, rajčatech, bramborech, mrkvi, petrželi, brokolici,…

Nedostatek kyseliny listové může mít za následek zažívací potíže, chudokrevnost, poruchy hybnosti a v těhotenství může vést k vrozeným vývojovým vadám plodu.

Samozřejmě si můžete kyselinu listovou koupit i v lékárně ve formě tabletek. Myslím si, že čerstvá zelenina bude ale o mnoho lepší, než umělé tablety. Také můžete brát kyselinu listovou v tabletách ob den a zbytek doplňovat čerstvou zeleninou. Já jsem v tabletkách samotnou kyselinu listovou nebrala. Koupila jsem si na doporučení lékařky Femibion a brala ho ob den. Ten kyselinu listovou obsahuje také. Při druhém těhotenství mi doktorka doporučila jíst hodně zeleniny, na ovoci netrvala. Řekla mi, že když do sebe zeleninu nebudu moct dostat, mám si koupit kyselinu listovou v tabletách. Já si zase koupila Femibion a brala jsem ho, tak jak jsem si vzpomněla.

Podle mě je nejdůležitější to nějak zkombinovat a nic nepřehánět. Takže maminky, žádný fanatismus. Vždy se řiďte příslovím, zlatá střední cesta.

Napsat komentář