30. týden těhotenství

Do narození vašeho miminka zbývá už jen 10 týdnů.

Vývoj miminka ve 30. týdnu těhotenství

Vaše děťátko je nyní asi 38,5 cm velké a váží asi 1,4 kg. Jak vaše malé miminko roste, bude zabírat čím dál větší část dělohy. Můžete mít pocit, že vaše tělo nemá prostor pro vaše rostoucí dítě, ale bude to kompenzováno tím, že se děloha rozšíří pod váš hrudní koš.

Oči vašeho děťátka jsou stále vyspělejší a můžeme nyní říct, že dokáže poznat rozdíl mezi světlem a tmou. Děti ve 30. týdnu mohou dokonce sledovat zdroj světla. Po narození sice miminka tráví hodně času se zavřenými očima, ale to je naprosto normální. Novorozenci mají pouze schopnost zaostřit na objekty blízko jejich tváře.

Ve 30. týdnu je miminko velice aktivní, jelikož si nacvičuje základní pohyby. Nehty na ručičkách už dosahují k volným okrajům prstům, na nožičkách mají nehty malé zpoždění.

Při předčasném porodu ve 30. týdnu těhotenství má miminko, díky úrovni porodnické a novorozenecké péče, relativně dobré vyhlídky na přežití a zdravý vývoj.

Co se děje s nastávající maminkou ve 30. týdnu?

Můžete si začít všímat, že se stále rychleji dokážete unavit, což je typické pro tuto část těhotenství. Únava bývá rychlejší, pokud máte v noci potíže se spánkem. Některým maminkám může pomoci experimentování s různými polohami na spaní, které jim pomohou spát mnohem pohodlněji. Pokud trpíte nespavostí a zhoršuje se to, je dobré se poradit s lékařem. V průběhu třetího trimestru můžete také trpět častou změnou nálad. Tím jste však už nejspíš prošla v dřívějším stádiu těhotenství.

Vaše tělo produkuje také velké množství hormonů, které působí na vaše klouby, aby se staly volnější. To může mít za následek, že vaše nohy budou čím dál tím větší. Některé maminky uvádějí, že během těhotenství se jim velikost nohy zvětšila o jedno číslo. Tato změna je obvykle trvalá.

Mnoho žen při tomto stádiu těhotenství trápí bolesti zad. To souvisí s přibýváním na váze a růstem dítěte. Pokud vás trápí bolesti zad, měla byste se zaměřit na správné držení těla, které může zmírnit bolest. Snaha změnit špatné držení těla však nějakou dobu trvá, ale bude to stát za to.

Napsat komentář