40. týden těhotenství

Gratulujeme k dosažení konce vašeho těhotenství! S velkou pravděpodobností budete rodit během tohoto týdne.

Vývoj miminka ve 40. týdnu těhotenství

Vaše dítě by mělo být mezi 48,3 až 53,3 cm velké a vážit by mělo 3 – 4,5 kg.

Kosti vašeho miminka se stávají tvrdé, s vyjímkou lebky. Kosti v lebce musí zůstat měkké a poddajné, aby se kosti při porodu mohly překrývat. Vzhledem k tomu, jaké vlastnosti má lebka novorozence, může mít v několika prvních dnech podobu kužele.

Co se děje s nastávající maminkou ve 40. týdnu?

V tomto týdnu se pravděpodobně cítíte velmi unavená a špatně spíte, což může být způsobeno nervozitou a očekáváním porodu. Také je pro vás nesmírně těžké najít správnou polohu ke spaní.

Při tlačení při porodu se bude hlava vašeho dítěte objevovat prostřednictvím vašeho poševního vchodu s každou kontrakcí. Když hlava zůstane viditelná a nesklouzne zpátky, nastává tzv. korunovace. Když vaše dítě dosáhne korunovace a natáhne poševní vchod, bude docházet k pocitu pálení nebo bodání. Jakmile to budete cítit, musíte přestat tlačit. Pokud nepřestanete tlačit, zvýšíte riziko natržení hráze. Pocit pálení nebo bodání trvá pouze po krátkou dobu. Je to způsobeno tím, že hlava vašeho dítěte natahuje vaginální tkáně tak, až se zablokují nervy, což je jako přirozené anestetikum.

Stav novorozence po porodu se hodnotí pomocí tzv. Apgar skóre. Jedná se o bodové ohodnocení zdravotního stavu novorozence v 1., 5., a 10. minutě po narození, celkové hodnocení je v rozmezí 0 až 10 bodů (např. tedy 8/10/10).

Hodnotí se:

  • srdeční frekvence
  • dechová aktivita
  • barva kůže
  • svalový tonus
  • reakce na podráždění

Každá z funkcí se hodnotí 0-2 body, maximum je tedy 10 bodů. Skóre 7 a více je normální, přičemž důležité je skóre v 5. minutě. Při nižším skóre je potřeba další vyšetření resp. péče o novorozence.

Jakmile budete mít porod za sebou, můžete přemýšlet jen o mazlení se svým dítětem a můžete být hrdá, že jste vše zvládla. Vy a vaše miminko jste ušli dlouhou cestu za posledních 40 týdnů. Snažte se vytěžit maximum z tohoto vzácného okamžiku a užijte si nádherné seznámení s vašim synem nebo dcerou.

Napsat komentář