18. týden těhotenství

Miminko už má svůj jedinečný otisk prstu. Vy se dostáváte do pohody, druhý trimestr je nejkrásnější a nejméně rizikové období těhotenství.

Vývoj miminka v 18. týdnu těhotenství

Miminko v tomto týdnu těhotenství rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plíce rostou, vyvíjejí se v nich drobné vzduchové váčky. Na kůži prstíků se vytváří bříška a papilární linie, které utvoří jedinečný otisk. Ve střevech se hromadí první stolička – smolka. U chlapců se vyvíjí prostata. Oči se přesouvají na své místo.

Plod měří 18. týden těhotenství od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Dostáváte se do opětovné pohody. Hladina energie se stabilizovala. Pánevní oblast je více prokrvena díky zvýšené hladině estrogenu, proto můžete zažívat častější i intenzivnější vzrušení. Druhý trimestr je pro sexuální aktivity bezpečný, samozřejmě pokud nemáte rizikové těhotenství.

Pravděpodobně se vám zlepšuje kvalita vlasů a pleti. Tím, že je během těhotenství krevní oběh asi šestkrát výkonnější, je pleť více zásobována kyslíkem a získává tak zdravější vzhled. Také se snížilo množství jedovatých látek, protože jste omezila příjem kávy, alkoholu, čaje a nekouříte. Může se vám také změnit typ pleti – ze suché na mastnou a obráceně. Přizpůsobte tomu váš denní a noční krém. V šestinedělí se vám typ pleti opět upraví.

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou 18. týden těhotenství pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat cca 0,5 kg týdně. Proto, pokud jste již tak neučinila, začněte se cviky, které posilují páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla! Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Napsat komentář