32. týden těhotenství

V posledních několika týdnech si můžete připadat čím dál více unavená, ale nezapomeňte, že každý týden jste o krok blíž k příchodu vašeho děťátka.

Vývoj miminka ve 32. týdnu těhotenství

Vaše miminko už dosahuje délky 40,6 cm a váží mezi 1,8 a 2 kg. Miminko neustále roste, nehty na ručičkách a nožičkách již jsou utvořeny. Plíce se již také vytvořily, ale plně vyvinuté budou až za několik týdnů. Kostra vašeho miminka je kompletní, ale kosti jsou ještě měkké a poddajné. Tělíčko je růžové a pěkně zaoblené.

Když je vaše děťátko vzhůru, cvičí všechny potřebné dovednosti pro venkovní svět.

Co se děje s nastávající maminkou ve 32. týdnu?

Váš celkový přírůstek na váze v tomto období bývá průměrně 10 kg a poslední týdny těhotenství začne zpomalovat. V následujících dnech byste měla nastoupit mateřskou dovolenou, přesně to určí váš gynekolog.

Horní část dělohy lze naměřit asi 5 palců nad pupík. Vzhledem k tomu, že je horní část dělohy tak vysoko, můžete začít mít potíže s dýcháním nebo mít pocit dechové nedostatečnosti.

Vzrůstající tlak způsobuje rostoucí děloha, která se tlačí na vaši bránici. S tímto tlakem souvisí i častější pálení žáhy.

V těchto týdnech jste také nabrala velké množství váhy. Váš krevní objem se totiž zvětšil o 40 až 50 % během posledních 32 týdnů, čímž se tělo přizpůsobuje potřebám vašim i dítěte. Zvýšený objem krve je důležitý, je to zásoba množství krve, kterou ztratíte při porodu.

Pokud jste dosud neměla žádné komplikace během těhotenství, s největší pravděpodobností jste navštěvovala lékaře na měsíční bázi. V těchto týdnech začnou být kontroly častější.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce

Pokud vám začaly tyto brzké kontrakce, máme pro vás několik způsobů, které můžete vyzkoušet pro jejich zmírnění:

  • Změna pozice. Lehněte si, pokud jste stála, nebo se projděte, pokud jste seděla nebo ležela.
  • Vykoupejte se v teplé vodě po dobu 30 minut nebo méně.
  • Vypijte pár sklenic vody, kontrakce může být stimulována dehydratací.
  • Vypijte teplý šálek bylinného čaje nebo mléka.

Pokud se vám nepodařilo kontrakce zmírnit, obraťte se na svého lékaře.

Napsat komentář