32. týden těhotenství

32. týden těhotenství
32. týden těhotenství

V posledních několika týdnech si můžete připadat čím dál více unavená, ale nezapomeňte, že každý týden jste o krok blíž k příchodu vašeho děťátka.

Vývoj miminka ve 32. týdnu těhotenství

Vaše miminko už dosahuje délky 40,6 cm a váží mezi 1,8 a 2 kg. Miminko neustále roste, nehty na ručičkách a nožičkách již jsou utvořeny. Plíce se již také vytvořily, ale plně vyvinuté budou až za několik týdnů. Kostra vašeho miminka je kompletní, ale kosti jsou ještě měkké a poddajné. Tělíčko je růžové a pěkně zaoblené.

Když je vaše děťátko vzhůru, cvičí všechny potřebné dovednosti pro venkovní svět.

Co se děje s nastávající maminkou ve 32. týdnu?

Váš celkový přírůstek na váze v tomto období bývá průměrně 10 kg a poslední týdny těhotenství začne zpomalovat. V následujících dnech byste měla nastoupit mateřskou dovolenou, přesně to určí váš gynekolog.

Horní část dělohy lze naměřit asi 5 palců nad pupík. Vzhledem k tomu, že je horní část dělohy tak vysoko, můžete začít mít potíže s dýcháním nebo mít pocit dechové nedostatečnosti.

Vzrůstající tlak způsobuje rostoucí děloha, která se tlačí na vaši bránici. S tímto tlakem souvisí i častější pálení žáhy.

V těchto týdnech jste také nabrala velké množství váhy. Váš krevní objem se totiž zvětšil o 40 až 50 % během posledních 32 týdnů, čímž se tělo přizpůsobuje potřebám vašim i dítěte. Zvýšený objem krve je důležitý, je to zásoba množství krve, kterou ztratíte při porodu.

Pokud jste dosud neměla žádné komplikace během těhotenství, s největší pravděpodobností jste navštěvovala lékaře na měsíční bázi. V těchto týdnech začnou být kontroly častější.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce

Pokud vám začaly tyto brzké kontrakce, máme pro vás několik způsobů, které můžete vyzkoušet pro jejich zmírnění:

  • Změna pozice. Lehněte si, pokud jste stála, nebo se projděte, pokud jste seděla nebo ležela.
  • Vykoupejte se v teplé vodě po dobu 30 minut nebo méně.
  • Vypijte pár sklenic vody, kontrakce může být stimulována dehydratací.
  • Vypijte teplý šálek bylinného čaje nebo mléka.

Pokud se vám nepodařilo kontrakce zmírnit, obraťte se na svého lékaře.

Průběh těhotenství týden po týdnu

32. týden těhotenství
Ohodnoť článek

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*