15. týden těhotenství

I přesto, že můžete na ultrazvuku pozorovat pohyby plodu, vy sama je ještě necítíte, na to jsou příliš slabé. Téměř všechny orgány vašeho miminka již bez problémů fungují. Dokonce začíná fungovat i sluch.

Vývoj miminka v 15. týdnu těhotenství

15. týden těhotenství pokračuje rychlý růst tělíčka plodu do délky. Na konci 4. měsíce tvoří hlavička asi třetinu celkové délky plodu. Mozek pokračuje ve svém vývoji. Na jeho povrchu se již vytvořila tenká vrstvička šedé hmoty.

Začínají také růst vlásky na hlavě, které po narození můžou změnit barvu i strukturu. Na okrajích očních víček se objevují jemné řasy. Oční víčka jsou stále srostlá. Boltec ouška má už v podstatě definitivní tvar. Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí a dítě začíná slyšet.

Miminko užívá mimické svaly obličeje, začíná mu růst obočí. Ručičky jdou ohýbat v loktech i zápěstích. Celé tělíčko je pokryté velmi tenkou pokožkou. Jsou v ní již založeny všechny obvyklé vrstvy.

Objevují se první buňky, které obsahují pigment. Jejich množení patří k faktorům, které v budoucnu ovlivní zbarvení kůže. Celý povrch těla je pokryt velmi jemnými kožními chloupky (lanugo).
Plod měří zhruba 9-10cm a váží přibližně 40-50g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Postava se vám v následujících týdnech těhotenství začne rychleji měnit, váhový přírůstek od 15. týdne těhotenství bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste.

Je již na čase vybírat těhotenské oblečení. Pokud jste těhotenské oblečení ještě nepořídila, věnujte pozornost tomu, aby byl vás oděv alespoň dostatečně volný a neškrtil bříško. Pokud se cítíte hodně ve stresu, začněte chodit do jógy pro těhotné. Je to výborný způsob jak zklidnit mysl, přijít k sobě a svému miminku a také si v rozumné míře zacvičit a protáhnout se. Gravidjógu můžete cvičit až do porodu, vhodné cviky vám vybere lektorka, proto věnujte pozornost výběru toho správného kurzu.

Napsat komentář