38. týden těhotenství

V 38. týdnu je většina orgánů vašeho děťátka plně funkčních a jsou připraveny kdykoliv se pustit do práce. Zkuste se posledních pár dní před porodem věnovat odpočinku a získat nějaké síly na ten očekávaný den.

Vývoj miminka ve 38. týdnu těhotenství

Velikost miminka ve 38. týdnu se pohybuje kolem 43,2 až 50,8 cm a hmotnost je asi 2,8 až 3,4 kg.

Vaše dítě neustále roste, ale drtivá většina orgánů je plně vyvinuta a funkční. Jedinými vyjímkami jsou mozek a plíce. Tyto dva orgány se mohou v tomto bodě dále vyvíjet mimo dělohu.

Možná přemýšlíte, jak bude vaše dítě vypadat. Možná chcete, aby mělo rudé vlasy po tetičce, zelené oči vašeho partnera, nebo dlouhé nohy po vašem otci. S největší pravděpodobností nikdo nemůže říci hned, jakou barvu očí bude vaše dítě mít, pokud nejsou hnědé. Jsou-li hnědé, je tu velká šance, že to tak zůstane.

Nicméně pokud má vaše dítě oči šedé nebo modré, mohly by tak zůstat, nebo se změní na zelené, lískové nebo hnědé. Za normálních okolností se tak stane v době, kdy je vaše dítě devět měsíců staré.

Co se děje s nastávající maminkou ve 38. týdnu?

V tomto okamžiku může docházet k otokům nohou. Otoky nohou jsou běžnou součástí těhotenství, zejména ke konci. Pokud se však u vás projeví závažné nebo náhlé otoky na rukách, obličeji, nohách nebo kotnících, měla byste kontaktovat svého lékaře.

Od 38. týdne můžete začít rodit kdykoliv, měl by váš partner být neustále v pohotovosti a mít pořád zapnutý telefon. Pokud chodíte na procházky nebo někam na čerství vzduch, neměla byste zapomínat na doprovod.

Po dohodě s ošetřujícím lékařem je vhodné se objednat na ambulanci porodnice, ve které jste se rozhodla rodit. Do této ambulance pak budete zvána na pravidelné kontroly a v případě, že začnete rodit, pojedete do známého prostředí.

Napsat komentář