19. týden těhotenství

Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice dobře dostane. Někteří odborníci potvrzují, že se dítě nechá později vaším hlasem rychleji a lépe uklidnit, pokud bylo zvyklé na vaše povídání ještě v bříšku.

Vývoj miminka v 19. týdnu těhotenství

V tomto období představuje hlavička asi jednu třetinu z celkové délky tělíčka.

Pod dásněmi jsou uloženy základy mléčných zubů, ještě hlouběji pod nimi se objevují také první základy trvalých zubů.

Pod kůží obličeje jsou svaly již natolik vyvinuty, že se mohou stahovat. Plod může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Tyto pohyby již někdy připomínají hledací a sací reflex, jak jsou běžně po narození vídány u kojenců.

Kůže na povrchu těla je dosud velmi tenká, pokožka ale už má založeny všechny obvyklé základní vrstvy. Jsou v ní i buňky, které tvoří pigment a ovlivňují tak barvu kůže. Povrchové buňky se odlupují a stávají se součástí kožního mázku. Tato bělavá a mazlavá hmota pokrývá celý povrch tělíčka. Mázek má důležitou ochrannou funkci. Ochraňuje dosud jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody. Buňky odloupané z povrchových vrstev pokožky se objevují i v plodové vodě (a mají tak velký význam při amniocentéze).

Podkožní tuk miminka je velice tenký. Trávení začíná produkovat žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávání plodové vody. Ta se filtruje v ledvinách a močí je vylučována zpět do plodové vody. Vaše miminko již drží vzpřímeně hlavičku a začíná být čím dál tím neposednější. Kope nožičkama, hýbe ručičkama a všelijak mění polohy.

Délka plodu od temene k zadečku je v 19. týdnu těhotenství asi 13 – 15 cm, hmotnost asi 200 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Bříško se vám začíná zakulacovat, děloha 19. týden těhotenství sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Ve vaší děloze je asi 200 ml plodové vody. Váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku též na bocích, stehnech a hýždích.

Mléčné žlázy v prsou zahájily svoji funkci, proto můžete vnímat svá prsa trochu zduřelá a citlivá. Blížíte se polovině těhotenství. Začínáte cítit pohyby svého dítěte a k vaší psychické pohodě přispívá i fakt, že vás vaše děťátko konečně slyší. Zhruba od poloviny těhotenství vás mohou překvapit bolesti zad. Hmotnostní přírůstek má totiž vliv na držení páteře. Pomůže vám teplo a hodně odpočinku. Můžete se také setkat s bělavým výtokem.

Snažte se být v klidu, hodně relaxovat, chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Miminko vnímá váš režim už teď.

Napsat komentář