Nebezpečí energetických nápojů

Energetické nápoje dnes pije skoro každý, ale málokdo si uvědomuje, že tyto oblíbené povzbuzující nápoje mohou způsobit zdravotní komplikace. Energetický nápoj je vlastně přeslazená limonáda s přídavkem kofeinu a dalšími různými stimulanty, které mají nakopnout mozek a dodat okamžitou energii, když pociťujete únavu nebo se potřebujete soustředit.

Složení energetických nápojů
V podstatě jde říci, že všechny energy drinky jsou skoro stejné a liší se pouze příchutí či nějakým extra přídavkem. Pokud si vezmete dva cenově odlišné energeťáky a podíváte se na jejich složení, zjistíte že největší rozdíl je ten finanční.

Rizika nadměrné konzumace
Uživatelé energy drinků si vůbec neuvědomují, že nadměrná konzumace může způsobit velmi závažné zdravotní problémy. Na každém obalu je uvedena doporučená denní dávka a ta by se rozhodně překračovat neměla. Ti kdo denně vypijí více energy drinků si zahrávají se správnou funkcí srdce a zbytečně tak ohrožují svůj zdravotní stav. Hlavním viníkem je kofein a jemu podobné nabuzovače.
Vysoký obsah cukru v nápojích může způsobit nezdravé přibírání na váze a další problémy spojené s nadměrnou konzumací cukru.
Přísun všech těchto látek může u někoho způsobit závislost a pocit, že bez energeťáku nic nezvládnete. Nadměrné užívání nápojů může také způsobit zažívací potíže, pálení žáhy a žaludeční problémy.

Nejhorší a nejnebezpečnější způsob konzumace těchto nápojů je míchání s alkoholem. I když je to na každé párty samozřejmost a co si budeme povídat, chuť namíchaného drinku je vynikající, takovýto způsob pití nás nejvíce ohrožuje na zdraví. Vlastnosti energetických nápojů vám dávají pocit, že na vás alkohol má menší účinek a vy si neuvědomujete, kolik toho vypijete. K alkoholu pak přičtěte účinky energy drinku a připadáte si nevyčerpatelní. Váš oběhový systém se však dostane pod velký tlak a mohou nastat vážné zdravotní problémy a proto byste se měli míchání vyhýbat.

Jsou vhodné pro děti a mladistvé?
Sami výrobci upozorňují, že energetické nápoje jsou vhodné pouze pro starší 18ti let, protože mohou mít nepříznivý vliv na vývoj organismu.

Závěr
Pokud tedy patříte mezi milovníky energetických nápojů, dodržujte maximální doporučené množství a vyhnete se tak nežádoucím vlivům těchto drinků na váš organismus.

Napsat komentář