3. měsíc těhotenství (9. – 12. týden)

V tomto měsíci se můžete stále ještě potýkat s nevolnostmi. Ty by však kolem 12. týdne měly ustoupit (u někoho mohou trvat déle, někdy pozvolna ustupují, jindy zmizí ze dne na den). Můžete pozorovat už i malý váhový přírůstek (1 – 1,5kg), ten je však v tomto období způsoben spíš zadržováním vody v těle (pokud se nepřejídáte), s tím souvisí i pocit nafouklého břicha. Maminky, které v poslední době často zvracely, možná dokonce trochu na váze ubraly.

Jste zcela v moci hormonů. Z rovnováhy vás mohou vyvést i maličkosti. Nepřipadáte si elegantní, ale nějaká plná a vůbec ne sexy. Vaše srdce teď musí pořádně pumpovat, objem krve se zvýšil. Zabrat dostávají i další orgány, třeba plíce nebo ledviny. Prsa ztěžkla, možná jsou taky mnohem citlivější. Je to tím, že se zvětšují mléčné žlázy. Během tohoto měsíce můžete pozorovat, že vám z bradavek vytéká nažloutlá tekutina. Jedná se o tzv. kolostrum neboli mlezivo, které signalizuje, že se mléčné žlázy připravují na kojení. Střevům se nějak nechce, těhotenský hormon progesteron způsobil, že jsou líná. Možná máte dokonce zácpu. Horní okraj dělohy se teď dá nahmatat hned za stydkou kostí.

A jak se vyvíjí miminko ve 3. měsíci těhotenství?

Miminko měří 6,5 cm a váží 18 gramů. Vypadá teď už jako člověk, i když se jeho hlava zdá vzhledem k tělu obrovská. Dají se rozeznat ouška a oční víčka. Na jeho nepatrných, nádherně tvarovaných prstících rostou malé nehtíky. Umí zatnout ruku v pěst a roztahovat prstíky na nohou, pohybovat rukama a nohama, otáčet hlavu, protože se vyvinuly svaly. Vytvořily se vnitřní orgány, a dokonce částečně fungují, takže by je už neměla poškodit případná infekce nebo nějaké léky. Děťátko polyká plodovou vodu a vylučuje moč. Lékař nyní zjišťuje možné poškození chromozomů. Nejběžnější metodou je měření tloušťky týlního záhybu kombinované s vyšetřením vaši krve.

Napsat komentář