Maminky se obvykle v polovině těhotenství cítí výborně. Většinou se vyčistí pleť a zhoustnou vlasy. Vaše bříško se již výrazně zaoblilo v důsledku stále rostoucí dělohy. Děloha se dostává již do úrovně pupíku. Má velikost přibližně jako kokosový ořech. Těhotenství je na Vás stále více patrné. Často se mění i samotný pupík. Ženy, které měly pupík vpáčený, si mohou všimnout, že se pupík vyrovnává. Časem může být i vyklenutý. Zvětšováním dělohy a vyklenováním pupíku dochází ke ztenčování kůže. Na těle se objevují první strie, které po porodu sice blednou, ale nadále zůstávají. Jak děloha roste, posouvá vnitřní orgány matky do vyšších poloh. Tím částečně utiskuje plíce. Žena tak rychleji dýchá. Zrychlení dýchání je způsobeno i rychlejší oběhem krve a vyživování plodu.
Prsa se viditelně zvětšuj, na bradavkách se případně objeví mlezivo (kolostrum), řídká tekutina, která dítěti poskytuje všechno, co v prvních dnech po porodu potřebuje. Zprvu je vylučování velmi slabé, sotva patrné. Nedochází ani k samovolným únikům. Ale při masáži prsou se mohou objevit první kapičky.
Zvětšující se děloha má taky obvykle za následek vznik křečových žil (varixy), v některých případech i riziko trombózy (vznik sraženin) a zánětu žil. Utlačuje totiž dolní žíly a zabraňuje tak návratu krve k srdci. Krev zůstává více v nohou a žíly se rozšiřují. Nejčastěji jsou křečovými žílami postiženy bérce. Vznik křečových žil lze omezit vhodným chováním. Není dobré příliš dlouho stát na místě. Při dlouhém stání jsou zatěžovány nohy, zejména chodila a klouby. Zvyšuje se i riziko vzniku křečových žil. Častým důsledkem dlouhého stání jsou otoky dolních končetin. Mírné otoky kotníků jsou ale běžné. Trpí jimi přibližně tři čtvrtiny těhotných žen. Doporučuje se chůze. V případě odpočinku jsou vhodné polohy v polosedě s nohama ve výšce na úrovni pánve nebo v leže na boku. Pokud je žena nucená déle stát (například v zaměstnání), je dobré přešlapovat na místě a nosit elastické bandáže. Nejvíce rizikové jsou křečové žíly na stehnech a zevních rodidlech. Speciálním případem křečových žil jsou pak hemoroidy.
Plod si od maminky bere potřebné minerály, například fosfor nebo vápník, které jsou základními stavebními látka pro zuby a kosti. Pokud nemá žena v jídelníčku dost potravin, které tyto minerály obsahují, může dojít k oslabení zubní skloviny a kostí. V případě oslabení kostí pak dochází k problémům s klouby, v některých případech i artróze. U oslabených zubů je zase vyšší šance na vznik zubního kazu. Proti tomu je možné bojovat pravidelným a správným čištěním zubů. Důležité je i omezení sladkostí. Stejně jako mimo těhotenství je potřeba dbát na pravidelné kontroly u zubaře, a to dvakrát do roka. Často problém se zuby doprovází i krvácení dásní.
A jak se vyvíjí miminko v 5. měsíci těhotenství?
Plod neustále roste, mění se však proporce těla. Začíná se zpomalovat růst hlavičky. Oproti tomu se značně prodlužují končetiny. Na rukou se objevuje základ nehtů. Nehty stále porostou, takže je možné, že ihned po narození bude miminko potřebovat nehtíky ostříhat. Zároveň roste i svalová hmota.
Děťátko je teď velké asi 25cm a váží okolo 340g. Na jeho hlavě se objevují první vlásky, vyvíjejí se zoubky. Když se jeho prstíky náhodou dotknou rtů, vyvolává to u něj sací reflex. Z krevního oběhu, který sdílí s maminkou, získává obranné látky proti různým infekcím. Je velice pohyblivé, reaguje už také na zvuky mimo dělohu. Díky růstu a příbytku svalové hmoty je možné cítit první pohyby plodu. Prvorodičky by se však neměly hned lekat. Jelikož nevědí, co přesně mají pociťovat, a nemají tak citlivou břišní dutinu. První pohyby se často přirovnávají k motýlím křídlům. Bývá to obvykle jemné šimrání zevnitř na břišní dutinu. Později pohyby zesílí. Jsou podobné pohybům střev při špatném trávení. To už může pociťovat i prvorodička. Tyto pohyby jsou způsobeny již dostatečně silným nárazem plodu na dělohu. Teprve v pozdějších týdnech je možné vnímat pohyby i pohmatem, takže si je mohou užít i ostatní členové rodiny. Ke konci těhotenství bývají pohyby i vidět. Pohyby jsou pro plod velmi důležité, takže by je maminka měla pravidelně sledovat. Pohyby totiž rozvíjejí motoriku plodu.
Při ultrazvukovém vyšetření nyní lékař může zjistit, zda se jedná o chlapce nebo děvče.