8 tipů pro efektivnější ranní rutinu: Začněte svůj den produktivně!

Správná a efektivní ranní rutina nám dokáže pomoci k lepší produktivitě po celý den.

Ať už jste ranní ptáče, nebo ne, je velice důležité držet se určité rutiny, která podporuje pohodu a je zásadní pro udržení produktivity a efektivity celého následujícího dne.

1. Dobře se vyspěte

Pravděpodobně vás nemusíme seznamovat s faktem, že byste měli každou noc naspat alespoň 8 hodin. Někdy ale kvalitní spánek nemusí být samozřejmostí, tady je alespoň pár tipů pro lepší spánek:

 • Ke konci dne zpomalte a nalaďte se na odpočinek: vyhněte se namáhavým činnostem, jako jsou cvičení a zvedání těžkých předmětů. Místo toho si dejte horkou relaxační koupel nebo si přečtěte nějakou knížku.
 • Ve stanovenou dobu vypněte televizi: v určitý čas vypněte televizi a další elektroniku. Místo toho se pohodlně usaďte na gauč nebo do postele s teplým šálkem čaje (bez kofeinu).
 • Správně si nastavte budík na další den: nastavte si budík alespoň na osm hodin od ulehnutí do postele.

2. Vypijte sklenici vody

Co nejdříve po probuzení si dejte sklenici čisté vody. Hydratace je klíčem ke zdraví a psychické i fyzické pohodě.

Pití vody je důležitou součástí efektivní ranní rutiny, protože když se cítíte dobře, jste soustředěnější, a tím i produktivnější.

3. Protáhněte se

Jako jednu z prvních aktivit po probuzení zvolte jemné protažení celého těla či rychlou jógu. Stačí klidně pár minut a budete se cítit probuzení a plní energie.

4. Připravte si zdravou snídani

Pro úspěšné nastartování dne je potřeba mít dostatek energie. Připravte si proto snídani z ingrediencí, které máte rádi a po kterých se cítíte dobře.

I obyčejná miska ovesné kaše, míchaná vajíčka nebo rychlé smoothie mohou ovlivnit vaši náladu po celý den a dodat vám potřebnou energii.

5. Nachystejte si denní plán

Pokud jste si ještě nevytvořili plán předešlý den, udělejte to hned ráno. Sepište si tzv. to-do list, ze kterého si budete odškrtávat splněné úkoly přes celý den. Vyhnete se tak zbytečnému stresu a budete přesně vědět, jak si zorganizovat čas a být co nejefektivnější.

6. Věnujte chvíli jen sami sobě

Péče o sebe sama je, ač se to na první pohled nemusí zdát, velmi produktivní součástí ranní rutiny. Zahrnuje prakticky vše, co vám dělá radost. Od péče o pleť a tělo, přes vaření či pečení, až po čtení oblíbené knihy nebo sledování filmu.

To, co si představíte pod péčí o sebe sama, bude záviset jen a jen na vás. Obecně však můžete hledat činnosti, díky kterým se vaše tělo a mysl cítí dobře. Zde je několik nápadů, jak si vytvořit vlastní rutinu péče sám o sebe:

 • Dejte si horkou koupel nebo sprchu.
 • Dejte si na pleť masku.
 • Přečtěte si pár stránek z knížky.
 • Jděte si zaběhat.
 • Uvařte své oblíbené jídlo.

7. Opakujte si pozitivní afirmace

Afirmace pomáhají bojovat s omezujícími názory na sebe sama a podporují sebevědomé myšlení. Pozitivní afirmace vyslovené každé ráno vás mohou motivovat k tomu, abyste po celý den dělali, co umíte, a věřili si.

Příklady běžných afirmací, které můžete vyzkoušet, jsou:

 • Těším se na dnešní den.
 • Jsem vděčný za svou práci.
 • Budu mít úspěšný týden.

Říkejte si tyto pozitivní afirmace nahlas nebo si je zapisujte do deníku každé ráno, vypěstujete si tak pozitivnější pohled na svět.

8. Vstávejte každé ráno ve stejný čas

Vstávání ve stejnou dobu každý den pomůže vašemu tělu nastavit si „časový plán“, díky kterému se budete probouzet stále snadněji. Pokud se tohoto plánu budete držet, možná se vám nakonec podaří vstávat i bez budíku!

Napsat komentář