Rozhodli jste se, že uděláte dobrou věc a darujete krev nebo krevní plasmu? Čtěte níže, co takový odběr obnáší, co je potřeba před a po odběru, a zda jste vhodným adeptem.
Pro to, aby se člověk mohl stát dárcem, je nutné, aby byl 100% zdráv. Alergie nemusí být problém, ale nesmíte mít žádnou chorobu krve a problémy s její srážlivostí. Nesmíte být v současnosti ani v minulosti onkologickým pacientem a musíte se cítit fyzicky dobře. Na odběrovém místě, dělají dárcům krve a jejích složek, krevní obraz a vyšetření moči. Tyto vyšetření mohou odhalit některé infekční onemocnění, ale neodhalí vše.
O svém zdravotním stavu nelžete
Před odběrem vzorku vaší krve máte čas na vyplnění dotazníku, který se týká prodělaných chorob, cestování, pobytu v nápravném zařízení, absolvovaných lékařských zákrocích, rizikovém chování, čerstvém tetování nebo piercingu. Důležité je nelhat o svém zdravotním stavu a mít na vědomí, že by taková lež mohla příjemce vaší krve ohrozit na životě. Pokud byste během posledního půl roku byli na tetování nebo máte piercing, či jste prodělali operaci nebo dostali transfuzi, nejste vhodným kandidátem na dárce a musíte počkat na uplynutí půl roku od daného zákroku.
Odběr není bolestivý
Pokud splňujete podmínky výše uvedené, váš krevní obraz je v pořádku, jste plnoletí, vážíte nad 50 kg a nejste těhotná nebo kojící žena, máte otevřenou cestu na odběrový sál, kde se posadíte do křesla, a laborantka vám napíchne žílu. Připravte se na opravdu silnou jehlu, jinou než jakou jste zvyklí podstupovat běžný odběr krve. Ovšem věřte, že dnes jsou jehly tak ostré, že bolest není nijak velká a určitě se dá vydržet. Jedná se doslova o vteřinu.
Samotný odběr nebolí a není ani nijak nepříjemný. Při prudkém poklesu krevního tlaku na vás mohou jít mdloby. Pak se snažte co nejrychleji k sobě zavolat laborantku, která vám poskytne pomoc. V případě, že odběr není bezproblémový, příští návštěvu si rozmyslete. Bohužel dárce, který odběry nesnese, přidělává práci pracovníkům na odběrovém sále. I když je vaše konání bohulibé, není to ta pravá cesta pro vás.
Dodržujte pitný režim
Den před odběrem a v den odběru vypijte nejméně 3 litry vody. Krev pak lépe poteče a nebudete mít nízký tlak. Den před odběrem a v den odběru jezte dostatečně, ale dietně. Vynechte tučná jídla. Jezte spíše libové bílé maso, bílé pečivo, ovoce a zeleninu. Vynechte mléčné výrobky. Nepijte alkohol a nekuřte. Na odběr nechoďte na lačno. Sladké nevadí, naopak vás povzbudí. Po odběru nesportujte a nenoste těžké věci. Dále dodržujte pitný režim, aby byla dorovnána ztráta tekutin a jezte potraviny bohaté na železo a bílkovinu. Odpočívejte a pokud možno vynechte alkohol.
Darovat krev mohou muži 4x za rok a ženy 3x za rok. Pokud jste prvodárce, musíte přijít darovat minimálně ještě jednou, aby byla vaše krev uvolněna. Krev je pak poskytována formou transfuze potřebným pacientům, případně se z ní separují krevní složky nebo poslouží pro výrobu léků. Odměnou vám bude kromě dobrého pocitu den volna a poukázka na svačinu v hodnotě 100Kč. Samotný odběr je rychlý, ale počítejte s čekáním na testovací vzorek a vyšetření lékařem, který s vámi provede pohovor o vašem zdravotním stavu, změří krevní tlak a poslechne si srdce a plíce.
Darování krevní plazmy
Darování krevní plazmy je jiné pouze v postupu odběru. Po napíchnutí žíly je vám krev v několika cyklech odebrána a po separaci krevní plasmy opět vrácena do těla stejnou cestou jako při odběru. Výhodou darování krevní plasmy je finanční náhrada, která činí až 700 Kč a dále různé benefity a sbírání bodů v aplikacích odběrových míst a je možné při pravidelném darování nasbírat benefity v podobě od bonbonů po mobilní telefon. Darovat plasmu je možné při dobrém zdraví každých 14 dní. Odběr trvá 30 – 60 minut.