Duševní i fyzická vzpruha jménem Slackline

Pokud ještě někdo neví, co je slackline v lezeckém slangu „lajna“ v krátkosti představím. Jedná se o popruh upnutý většinou mezi dva stromy. Druhů je několik a vzájemně se liší. Používají se pro chození, skákání, různé triky a trénovaní lidé na něm dokáží i meditovat v různých polohách. Je to velmi nápaditá pomůcka ke správnému rozvoji, koordinaci a správného držení těla. Vaše svaly nebudou pozadu a po náročném balančním tréningu se Vám odvděčí. Naučí Vás koncentraci a trpělivosti, kterou budete na začátek velmi potřebovat. První krůčky bývají velmi nejisté a po několika pokusech se začínají třepat i kolena. Nevzdávejte to a pokud si tento sport zamilujete, budete na sebe velmi pyšní. Výsledky se jistě dostaví a Vám bude odměnou dobrý pocit ze zvládnutí prvního přechodu lajny. Zabavíte jak sebe, tak své děti, které si tento sport určitě zamilují.

Když si lezci v sedmdesátých letech krátili dlouhé chvíle v Yosemitském národním parku chozením po řetězovém zábradlí, vznikl právě slackline.

Po letech vývoje můžeme tento sport rozdělit do několika odvětví:

  • Highline, lajna natažená ve výšce nad 10 m kdekoliv.
  • Lowline, lajna vhodná pro začátečníky a do délky 30 ti metrů.
  • Wasserline, lajna napnutá nad vodou.
  • Longline, lajna od 30 ti metrů a napíná se ve větší výšce.
  • Trickline, provádějí se na ní různé triky, salta, skoky přemety a jogínské pozice.
  • Urbanline, lajna natažená ve městě, na ulici – nepatří sem parky.

Kdo myslíte, že je světovým rekordmanem, který v roce 2016 pokořil 1020 metrů na slacklinu? Budete se divit, ale je to Čech Danny Menšík.

Pokud nebudete chtít investovat do slacklinu pro začátečníky, můžete si ho nejdřív vyzkoušet na různých srazech a festivalech. Nebudete se nudit ani při sportovním klání pod vedením týmem zkušených odborníků. Vznikla i Česká asociace slackline, z.s., kde se můžete stát jejich členy a absolvovat trenérský kurz v délce 150 hodin.

Tak neváhejte, pokud chcete udělat něco trochu netradičního pro své zdraví, baví Vás překonávat sami sebe a nemáte rádi nudu. Vyrazte vstříc novým možnostem, který slackline bezesporu přináší.

Napsat komentář