Obezita u dětí? Změny jejich životosprávy provádějte citlivě

Ať už jste se rozhodli obezitu svých dětí řešit na základě doporučení lékaře, nebo jim chcete dopřát zdravější a spokojenější život bez posměšků vrstevníků, provádějte veškeré změny citlivě a postupně. Je pochopitelné, že byste nejraději dosáhli viditelných výsledků hned, ale pokud se nebavíme o nějaké morbidní obezitě nebo akutním ohrožení zdraví, zvolte raději pozvolný přístup. Jen tak docílíte trvalých výsledků bez šrámů na duši.

Začněte u sebe
Je potřeba si nejprve trochu sáhnout do svědomí a uvědomit si, že děti se učí nápodobou. Těžko jim vysvětlovat, že nemají u televize pojídat smažené brambůrky a zapíjet je sladkou limonádou, když je to běžným rodinným rituálem. Zapojí-li se celá rodina, bude to pro všechny mnohem přirozenější.

Chystejte jídlo společně
Zní to jako maličkost, ale společné krájení zeleniny, příprava polévky, pečení zdravých moučníků je nejen příjemné trávení času, ale hlavně si děti vlastnoručně nachystaného jídla více váží a spíše ho přijmou.

Hledejte alternativy
Změny v jídelníčku provádějte postupně. Jestli bylo vaše dítě doposud zvyklé snídat sladké smetanové krémy, mléčné tyčinky nebo párky, je pochopitelné, že nad bílým jogurtem s vločkami nebude skákat radostí. Zařaďte kvalitní ovocné jogurty, banánové lívance či zdravější verze moučníků. Večer u televize si zkuste klidně malovat, skládat origami nebo tvořit něco z modelíny. Odbouráte tak návyk televize – gauč – jídlo. Při nejhorším nechte na stolku nakrájenou zeleninu, pečenou cizrnu nebo pohankové křupky.

Pohyb a sport musí bavit
Možná to znáte z vlastní zkušenosti, dali jste se na nějaký trendy sport, nakoupili drahé vybaveni a po třetí návštěvě to vzdali. Zakoupené sportovní potřeby se následně staly němou připomínkou vlastního selhání. U dětí to bude podobné, pokud je to nenadchne, skončí. Zkuste vytipovat sport nebo zájmovou činnost, ke které má váš potomek blízko. Nejenže může nalézt zalíbení ve sportu, ale i navázat nová přátelství.
Ještě důležitější je ale pohyb na každodenní bázi. Pravidelná procházka či projížďka na koloběžce může mít mnohem větší efekt, než si dát jednou týdně do těla. Důležité je, že oblíbenou aktivitu snadněji přijme jakou přirozený způsob trávení volného času.

Neberte tento nový začátek jako dietu nebo nepříjemnou povinnost, ale jako nový, zajímavější, životní styl. Ten může obohatit celou rodinu. Ano, příprava jídel z počátku zabere více času, než si osvojíte nové recepty a nakupování výhodnějších potravin, ale neberte jídlo jako středobod zájmu a jediné téma domácnosti. V létě si s dětmi bez výčitek zajděte na zmrzlinu a jednou za čas opečte buřty na ohni, neberte jim ze dne na den vše, na co byly zvyklé, byly by akorát frustrované. Jednoduše to následně vyvažte lehčí večeří. Místo odměňování dětí sladkostmi a návštěvou fast foodu si zajděte do herny nebo naplánujte výlet. Radost z takové odměny vám všem vydrží mnohem déle.

Tip na zdravou snídani:

Banánové lívance (cca šest kusů)

  • 1ks banán
  • 1ks vejce
  • hrst ovesných vloček
  • ½ lžičky skořice

Všechny suroviny rozmixujeme do hladkého těsta. Pozvolna smažíme na pánvičce či lívanečníku vymazaným malým množstvím oleje. Obracíme velmi opatrně, jsou křehké.

Hotové lívance si ochutíme například jogurtem, ovocem a osladíme čekankovým sirupem.

Napsat komentář