Otužování je základem zdravého a spokojeného života

Před několika lety jsem si v denním tisku přečetla velmi zajímavý článek, který hovořil o prospěšnosti otužování na lidský organismus. V článku autor propagoval velmi extrémní podobu otužování. Průkopníkem této revoluční metody je ruský lékař, ale dnes si jeho jméno stěží vybavím. Tato metoda spočívá v otužování organizmu za vysoce extrémních teplot hluboko pod bodem mrazu.

Společenské vyloučení

V době, kdy jsem četla článek o prospěšnosti extrémně nízkých teplot na lidský organizmus, jsem se potýkala s četnými zdravotními problémy, které komplikovaly můj každodenní život. Dlouhodobě jsem se léčila s pohybovým aparátem a se sníženou imunitou. Nepříjemná každodenní bolest, a dlouhé týdny pracovní neschopnosti mě vylučovaly ze společnosti, a schopnost řádně vykonávat svoji profesi byla podstatně snížená. Stálé návštěvy odborných lékařů a rehabilitačních zařízení se pro mě stávaly pomalu a jistě nesnesitelnými. Nadměrná konzumace léků silně zatěžovala funkci již značně narušeného organismu.

Zásadní rozhodnutí

Článek s tématem otužování, který jsem četla se zaujetím, velmi ovlivnil následující dny potažmo moji další budoucnost. Rozhodnutí bylo rychlé bez zbytečného váhání a diskuse nad případmými riziky procesu otužování. Bohužel, je spousta skeptiků, kteří v blahodárné účinky nízkých teplot na náš organismus nevěří.

Těžké začátky

Začátky byly velice obtížné, ale moje pevná vůle a víra byly příliš silné na to, abych otužování s konečnou platností zavrhla. Metodě extrémního otužování jsem hodně věřila, ačkoliv za podmínek mírné české zimy (v období od září do března) není jednoduché vystavovat nahé tělo krajním teplotám pod bodem mrazu.

Stará vana

Dlouhou řadu let pobýváme s rodinou větší část roku (8 měsíců) na naší chatě, kde jsou velice ideální podmínky k otužování. Venkovní terasa, stará vana plná ledové vody a podzimní měsíce jsou skvělými prostředky na cestě ke zdraví. Jak jsem již naznačila, k otužování jsem zvolila vodní koupele. Zajisté, není možné ihned na poprvé podstoupit její příliš nízké teploty. Teplotu vody, které se budeme vystavovat, musíme postupně snižovat. V počátcích je ideální teplota okolo 17°C, za podmínek že si vodu ze studny rozředíme teplou vodou z kamen nebo bojleru. S odstupem několika dní (cca 14 dnů, ale záleží na jedinci, jak rychle je schopen se s nižšími teplotami vyrovnat) teplotu vody vždy o několik stupňů snížíme, a naše tělo si pomalu přivyká na nižší a nižší teploty vody. Ovšem, otužování trvá několik let, ale na konci tohoto procesu jsme schopni se ponořit přibližně na 15 minut do vody okolo 2°C během celého podzimního období.

Dnes

V současné době stojí vana permanentně během podzimu na terase, a kdykoliv během dne se mohu do studené vody v klidu položit. Dnes mě ani příliš nepřekvapí škraloup ledu na hladině vody, nízká teplota vzduchu a padající vločky sněhu. Samozřejmě, z textu vyplývá, že se nevystavuji příliš extrémním teplotám pod bodem mrazu, ale i 1° nad bodem mrazu má na můj organismus blahodárné účinky.

Život bez lékaře a medikamentů

Dnes jsem plnohodnotnou osobou, nejen co se týče pracovního procesu. Lékaře nenavštěvuji, a pokud užiji lék, tak na plynatost nebo občasnou bolest hlavy během zkouškového období. Za vším ale stojí moje pevná vůle být zdravá. Bez problémů absolvuji dlouhé pochody, pracuji na zahrádce a jsem úspěšná ve svém současném zaměstnání. Jsem zaměstnána na pozici recepční.

Doporučení všem čtenářům

Pokud jste v situaci na chlup podobné mé, a máte pevnou vůli, vyzkoušejte ledové koupele. Samozřejmě, tato léčba není pro každého, ale pokud ji můžete podstoupit, vřele Vám ji doporučuji. Vaše tělo si otužováním vytvoří přirozenou obranu proti nachlazení a chřipce. Stálá bolest páteře a kloubů bude minulostí, a Vy se budete moci opět věnovat své rodině, koníčkům, ale i sportu. Pozor, ale v blahodárných ledových koupelých nesmíte polevit. Je krásné užívat život plnými doušky, co myslíte!

Napsat komentář