Proč jíst hodně pomerančů? Čím jsou tak speciální a blahodárné a proč je konzumovat každý den?

Pomeranč, tedy oranžový plod pomerančovníku čínského. Původem z oblastí Číny a Vietnamu, zavezený portugalskými obchodníky 15. století do Evropy, po objevení nového kontinentu se rozšířil i do Ameriky. Nyní se pěstuje hlavně v subtropech, tropy jsou svým vlhkem nepříznivé. Jsou to nejvíce pěstované citrusové plody na celém světe, jejich přední vývoz zajišťuje Brazílie. Jedná se o nejoblíbenější ovoce, hned po banánech a jablkách.

Co se skrývá uvnitř?

Největší podíl má vitamin C, který se vyskytuje v míře 60 mg na 100 g celého pomeranče. Je nezbytný pro tvorbu nekódovaných aminokyselin, které se podílení na syntéze kolagenu, který tělo potřebuje. Jedná se o přírodní antioxidant, který chrání buňky redukcí radikálů.

Podporuje tkáňové dýchání, tvorbu bílých krvinek, vstřebání železa do oběhu, vývoj a růst. Jeho nedostatek může narušit rychlost růstu, menší pevností cévních stěn, dále vazivového aparátu zubů, zvýšenou krvácivostí a únavou. Má dobrý vliv na imunitu, proto se doporučuje zejména v zimě, kdy je nejvíce oslabená. Jeho doporučená denní dávka je 60 mg, což je jako z jedné průměrné dužiny pomeranče.

Nalezneme v nich vitamíny B1 a B2. B1 je nutný pro správnou nervovou a svalovou funkciprotože provádí zásobování těchto buněk energií a metabolismus glukózy. B2 je důležitý pro oči, kůži, správné fungování srdce a ostatních orgánů, má vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin a opět energetickou přeměnu.

Dále také draslík, hořčík, kyselinu listovou, pektin, vápník a železo. Celkově mají příznivý vliv na hladinu cholesterolu, snížení krevního tlaku, díky vitaminu C tvoření krvinek a správné zažívání.

Jeden pomeranč denně! A proč ne?

Už naši předkové věděli že mají blahodárný vliv na život, a proto si je pravidelně dopřávali. Vy byste měli také, jeden pomeranč za den vám dodá mnoho tělu prospěšných látek a osvěží.

 

Autor: Tosseeh

Napsat komentář