Banány – zdroj energie a draslíku

Zdravé, syté a šikovně zabalené banány jsou jedním z ideálních pamlsků, které nám příroda připravila k svačině. Banány rostou ve většině oblastí tropického pásu. Sklízejí se zelené a začínají zrát teprve při transportu. Někdy je nedostaneme úplně zralé ani v obchodě – pak je zapotřebí nechat je při pokojové teplotě dojít. Zabalené do novinového papíru potom v chladničce vydrží čtyři až pět dní. Slupka se sice někdy do tmavohněda, ale dužina zůstává čerstvá, pevná a smetanově zbarvená.

Nezralé banány obsahují odolný škrob – říká se mu tak proto, že ho šťávy v tenkém střevě nedokážou rozložit – a když pak v tlustém střevě kvasí, může působit plynatost. Při zrání se ale většina škrobu změní v cukr, takže dobře vyzrálé banány jsou nejen sladší, ale také mnohem stravitelnější.

Malé děti často dostávají jako první tuhou potravu právě banány, protože jsou snadno stravitelné a málokdy vyvolávají alergie. Banány se také dobře uplatňují při léčbě žaludečních potíží u dětí. Proti dětskému průjmu se tradičně doporučuje kojenecká dieta – banány, rýže, jablečný protlak a suchary.

Snad právě pro malé nároky tohoto ovoce na trávící ústrojí si řada pacientů s žaludečními vředy pochvaluje, že banány mají zklidňující účinky. Někteří vědci se pokoušeli zjistit případný léčivý vliv banánů a zeleninových banánů na žaludeční vředy a v několika případech došli k názoru, že banány pravděpodobně povzbuzují tvorbu nových buněk a hlenu v žaludeční výstelce. Tím, že ztlušťují stěny žaludku a tvoří potah na jeho povrchu, urychlují možná hojení vředů a působí proti vzniku nových. Tato tvrzení ale zatím nebyla dostatečně prokázána.

Banány jsou dobrým zdrojem draslíku, což je minerální látka životně důležitá pro správnou funkci svalů a nervů. Kromě toho draslík napomáhá udržení normálního krevního tlaku.

Syrové i sušené banány obsahují velké množství přírodního cukru, který rychle přechází do krve. Proto celá řada sportovců, zejména tenistů, jí banány před utkáním či závodem a někdy i během něho.

Zeleninové banány

Plody banánovníku rajského, známe jako plantejny nebo také zeleninové banány, jsou za syrova těžko stravitelné a nepříjemně trpké, protože obsahují hodně taninu. Při kuchyňské úpravě hořkost částečně mizí.

Plantejny obsahují víc škrobu než ovocné banány, protože se jedí před dosažením úplné zralosti. Podle některých výzkumníků existuje souvislost mezi nízkým výskytem rakoviny žaludku nebo tlustého střeva a stravou s vysokým podílem nestravitelného škrobu. V současné době se této otázce věnuje další výzkum, který má za úkol zjistit, jestli je škrob stejně důležitý pro prevenci rakoviny střeva jako vláknina.

Napsat komentář