Jak vydržet u pravidelného cvičení

Asi nikdo nemůže popřít, že 20 minut na cvičení denně by si určitě našel. Stačilo by třeba vstát ráno o 10 minut dříve a oželit 10 minut brouzdání po internetu. Rázem je čas na krátkou sekvenci jógy nebo pár posilovacích cviků na světě a my máme o výmluvu méně. Teď se plní nadšení a energie můžeme vrhnout na pravidelné cvičení. Vydržíme to 3 dny, možná týden, ale protože po tak krátké době neuvidíme žádné výsledky, začneme pochybovat, jestli to má smysl. Začneme zase vstávat o pár minut déle a uklidňovat se budeme tím, že jsme to přece zkusili a nic. Jak tedy u cvičení vydržet?

Je to přece zábava!

První a základní věc, kterou si musíme uvědomit je, že pravidelné cvičení by se pro nás mělo stát radostí, ne trápením. Vyzkoušíme tedy více možností a vybereme si to, co nás baví a vyhovuje našemu tělu. Když něco děláme s chutí, vždy se nám do toho bude chtít více než do něčeho, co je pro nás otrava.

Vydržte 21 dní

Další důležitou skutečností je to, že nový návyk vznikne poté, co určitě aktivitu opakujeme 21 dní v kuse. Potom už ji bez problémů naše tělo i rozum přijme jako novou součást našeho života. 21 dní rozhodně není nijak dlouhá doba a vyplatí se tohle období přemlouvání sebe sama vydržet. Navíc toto pravidlo neplatí jen pro zařazení fyzické aktivity do našeho denního rozvrhu, ale pro jakýkoliv pozitivní návyk, který si chcete vypěstovat.

Motivujte se

Teď, když už víme, že musíme vydržet 21 dní, můžeme sami sebe motivovat. Vytvořte si třeba nástěnku, na kterou umístíte fotografii toho, čeho se snažte dosáhnout. Můžete jí doplnit také kalendářem, ve kterém si můžete odškrtávat kolik dní už máte za sebou. Velkou motivací také může být každodenní zapisování, co jste pro svůj cíl ten den udělali. Když si takové zápisky prolistujete, řeknete si, že je přece škoda teď skončit, když už jste toho tolik dokázali. Je také vhodné podělit se o svůj záměr s rodinou a přáteli. Nejen že vás můžou povzbudit svými slovy, ale už samotný pocit, že o tom někdo další ví, vám nedovolí to vzdát.

Odměňte se

Je jasné, že pokud jste se rozhodli cvičit pro vytvarování hezké postavy, nepoběžíte po týdnu cvičení do cukrárny, abyste se za svoje výkony odměnili dortem. Můžete si ale vyrazit koupit něco pěkného na sebe, udělat si zdravou zmrzlinu z rozmixovaného ovoce nebo se pochlubit fotografií z vašeho cvičení na facebooku a sklízet tak za vaše odhodlání obdiv.

Ve dvou se to lépe táhne

A nebo v celé skupině. Pokud víte, že se ke cvičení o samotě doma zkrátka nedonutíte, zkuste si najít parťáka, který bude cvičit s vámi. Zkusit také můžete hromadné cviční ve fitness centrech nebo sportovních studiích.

I když začátky možná nebudou jednoduché, věřte, že jakmile uvidíte první výsledky, tak už to půjde samo. Po čase už si ani nebudete pamatovat, jaké to bylo, když jste necvičili.

Napsat komentář