7 tipů na prevenci proti bolestem zad

Bolestí zad trpí čím dál více lidí, protože většina z nich tráví vekou část dne buď ve strnulé poloze či sezením. Bolest se často týká bederní a krční páteře. Ať už jde o řidiče z povolání či kancelářské pracovníky, stěžují si na nepříjemné bolesti zad. Úlevu může přinést pár jednoduchých opatření.

Vhodná matrace a rošt

Vhodná matrace (podle její tvrdosti) a rošt jsou klíčovými body v prevenci proti bolestem zad. Samozřejmě nestačí se jen kvalitně vyspat, ale zkrátka rošt a matrace patří do preventivních opatření.

Pozor na to, jak vstáváte

Pohybové stereotypy včetně správného držení těla jsou klíčové. I to, jak si sedáte a leháte či vstáváte, hraje důležitou roli. Mnohdy se člověk ráno vzbudí a je v pořádku, když chce však z postele vstát, tak ouha. Existuje správný postup na vstávání z postele a určitě stojí za to, aby se ho člověk naučil.

Správné sezení

Pokud v zaměstnání téměř celý den sedíte, je klíčové sedět správně. I nejkvalitnější kancelářská židle vám bude na nic, když se budete hrbit a sedět špatně. I pravidla správného sezení je vhodné si osvojit.

Pravidelné cvičení

Nikdo po vás nechce, ať jdete trhat rekordy a předháníte se ve zvedání těžké váhy. Pohyb a posilování je však důležitým bodem v prevenci proti bolestem zad. Cvičit můžete jógu anebo s vlastní váhou. Protahovacích a posilovacích cviků najdete na internetu nespočet.

Masáže

Masáž určitě není pro rozmazlené, co neví, co roupama dělat. Masáž je velmi účinná v prevenci mnoha onemocnění, včetně bolesti zad.

Pravidelné přestávky

Domluvte se v práci s kolegy, že si uděláte během pracovní doby několik mini přestávek na protažení těla, kdy je vhodné vstát a projít se a protáhnout. Nicméně procvičit si krční páteř můžete i z jednací židle. Možná už jste zaslechli o tom, že existuje kancelářská jóga. Mimo to lze provádět i dechová cvičení, která zklidní a uvolní.

Nehrbte se

Prevencí proti hrbení je protažení zkráceného ramenního a prsního svalu. Mimo cvičení existují takové vestičky (pomůcky), které vás nutí sedět či chodit rovně.

Napsat komentář