Kašel je nepříjemný ve všech svých podobách a doprovází především nemoci dýchacího ústrojí, ale také další neduhy, které působí na plíce či dráždí sliznice nosohltanu. Proti kašli a pro úlevu při nadměrném vykašlávání lze užívat řadu bylin ve formě kapek, čaje nebo jako inhalační roztok. Vzhledem k tomu, že kašel může mít několik specifických charakteristik je ovšem potřeba rozeznávat, kdy se jaká bylinka nebo směs hodí.
Typy kašle a symptomy
Standardně jsou rozeznávány tři typy kašle, které se vyskytují v různých fázích rýmy, nachlazení či virových respiračních onemocnění, a pak kašel kuřácký.
Suchý dráždivý kašel
Dráždivý kašel je velmi nepříjemný, jelikož jej doprovází křeče v břišní oblasti a dlouhotrvající vyčerpávající záchvaty kašle. Specifikem tohoto typu kašle je, že neprodukuje téměř žádný hlen. Zpravidla doprovází nachlazení a pozvolna přechází do kašle vlhkého. Pokud se objeví samostatně, spočívá jeho příčina především v podráždění sliznice určitým patogenem, který může mít alergenní charakter.
Vlhký produktivní kašel
Na rozdíl od suchého kašle je vlhký kašel méně namáhavý je však spojen s výraznou produkcí hleny, který ucpává dutiny a nutí na vykašlávání. Objevuje se v pozdějších fázích nachlazení, ale také jako průvodní symptom dalších onemocnění horních i dolních cest dýchacích, přičemž je produkován buď plicní tkání nebo v hrdle. Smyslem tvorby hle nu je snaha odstranit patogeny (infekce, bakterie, jejich zárodky či odumřelé části) z těla a vyčistit přirozenou stavbu sliznice.
Kašel přechodový
Tento kašel je typický pro nachlazení při akutním rozvoji nemoci. Jedná se o produktivní kašel s hlenem výrazného zbarvení, jež je důsledkem rozšíření choroboplodných zárodků a patogenů do oblasti průdušek. Hustý hlen se žlutou, hnědou či zelenou barvou odvádí odumřelé části patogenů. Pokud přejde hlen do hutné konzistence a nezvyklé barvy, je potřeba navštívit lékaře, jelikož je v takovém případě nutné aplikovat antibiotika.
Kašel kuřácký
Kontinuální kuřácký kašel je symptomem chronické bronchitidy, která vzniká v důsledku působení látek obsažených v kouři na dýchací cesty. Kuřácký kašel je zpravidla produktivní s čirým hlenem. Pokud je hlen zbarvený, indikuje tato skutečnost infekci dýchacích cest, která by měla být léčena specifickým způsobem.
Bylinky, které se aplikují při kašli
Pokud kašel doprovází respirační onemocnění, je dobré jeho léčbu podpořit vhodnými přírodními produkty. Nejčastěji se používají následující:
- cibule
- tymián
- lékořice
- lípový květen
- podběl
- divizna
- zázvor
- jitrocel
Uvedené typy bylin či jejich částí působí jednak na samotné sliznice, nebo pomáhají měnit konzistenci hlenu, a tak usnadňují jeho vykašlávání.
Bylinky ředící hlen při hustém produktivním kašli
Pokud je hlen tuhý, je potřeba měnit jeho viskozitu tak, aby nebyl lepivý a neulpíval na stěnách hrtanu, případně na stěnách a tkáních dutin či plic. V tomto případě je dobré aplikovat bylinky, které obsahují silice, flavonoidy nebo saponiny. Ideální je kořen lékořice nebo tymián, případně diviznu, mateřídoušku a podběl, které se podílí na produkci řídkého hlenu, jež ředí hlen hustý, a současně pomáhají chránit sliznice proti dalšímu rozvoji infekce. Flavonoidy navíc působí protizánětlivě a tím brání usazování choroboplodných zárodků na tkáních dýchacích cest – jsou obsaženy v divizně a lípovém květu.
Bylinky podporující produkci hlenu při dráždivém kašli
Při dráždivé kašli je naopak potřebné podpořit produkci hustšího hlenu, který ochrání podrážděné sliznice. Pro tento účel se využívá jitrocel nebo divizna, případně kořen lékořice s protizánětlivými účinky. Při suchém kašli je také důležité zklidňovat zánět, který se v dýchacích cestách vytváří. Proto je vhodné aplikovat cibulový nebo zázvorový čaj, který se doplňuje medem a citronem.