Co je to otok a jak si ulevit?

Otok nohy

Otok, odborně nazývaný jako edém se objevuje jako důsledky zranění, jiných zdravotních potíží nebo těhotenství. Pokud se neléčí, může být otok velmi bolestivá a nepříjemná záležitost.

Otok je nepříjemné nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Může se rozšířit i do dalších prostor, jako například do plicních sklípků a dutin. Příčina této místní poruchy krevního oběhu může být různá. Otok znemožňuje správný buněčný metabolismus a znesnadňuje výměnu vody a živin mezi buňkami a krví.

Může postihnout jakékoliv orgány, které obsahují množství řídkého vaziva. Otokem postižená oblast bývá zduřelá, prosáklá, měkká a nabobtnalá. Kůže nad tímto místem se leskne, je vypjatá a bledá, může být zbarvena lehce do růžova až do ruda. Výjimku tvoří zánětlivý typotoku.

Jak si tedy pomoci?

  • Dopřejte oteklému místu odpočinek. Pokud máte oteklou nohu, zvažte berle a omezte pohyb. Pokud máte oteklou ruku, upřednostňujte druhou, a podobně.
  • Oteklou část těla elevujte. Oteklou končetinu nebo část těla vyvyšte. Ať už sedíte nebo ležíte, oteklé místo podepřete třeba polštáři, nad úroveň vašeho srdce. To pomáhá krevnímu oběhu a zabraňuje krvi hromadit se v oteklé oblasti.
  • Vezměte si analgetika. Nesteroidní protizánětlivé léky, snižují bolest a otok. Nejběžnější je Ibalgin, Paralen, Nalgesin.
  • Ledujte. Postiženou oblast pravidelně alespoň dvakrát do hodiny ledujte. Nepřikládejte led přímo na kůži, zabalte jej do utěrky nebo přikládejte mraženou zeleninu (například mražený hrášek).
  • Přizpůsobte vaše oblečení. Oteklé místo by nemělo být sevřeno například těsným rukávem nebo úzkou ponožkou.
  • Vyhněte se konzumaci sodíku. Sodík zhoršuje otok, vyhýbejte se konzumaci potravin s vysokým obsahem sodíku a pijte hodně vody, abyste vyplavili z vašeho systému sůl.
  • Namočte místo do toniku. Na 15-20 minut namočte oteklé místo do toniku, chinin pomůže proti otékání. Toto opakujte denně, dokud otok nepoleví.
  • Při problémech vyhledejte lékaře. Navštivte ihned lékaře, pokud se vám otok vytvoří někde na obličeji (oči, ústa) a zvláště při následujících příznacích: bolest na hrudi, dušnost, náhlý vzrůst otoku při těhotenství. Horečka, oteklá část je na dotek teplá. Dále navštivte lékaře, pokud vám není známá příčina vzniku otoku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by tě zajímat
Zpět na úvodní stránku