Jak dobře se umíte chránit proti klíšťatům?

Chodíte rádi na houby? Bohužel z lesa si kromě hub domů odnesete i nechtěná klíšťata, která vás bez zeptání využijí jako mobilní hostinec. Pořádně vytočená tak ve finále budou nejen ona klíšťata,  ale také vy neboť na první pohled nevinné přisátí dokáže udělat pěknou neplechu. Proto se ptáme, jak dobře se umíte chránit proti klíšťatům?

Odkud si můžete klíště přinést?

Na první pohled nevinná procházka v lese se s nadsázkou může proměnit v boj o holý život neboť tak titěrné klíště svým přisátím může způsobit klíšťovou encefalitidu nebo také boreliózu. Špatnou zprávou je , že si klíště můžete přinést prakticky odkudkoliv z přírody. Mírné zimy a prakticky žádný přírodní nepřítel klíštěte, to všechno způsobilo jejich přemnožení. Klíště si tak můžete přinést z lesa, z procházky, ale i ze zahrady. Paradoxem je, že se nemoci z kousnutí klíštětem objeví až po nějakém čase, zpravidla v době, kdy jsme na incident s přisátým klíštětem již zapomněli. Pro včasné odhalení nemoci je doporučováno okolí kousnutí sledovat a nezanedbat sebemenší příznaky, které signalizují zhoršené zdraví.

Jak vytočit klíště?

Dobrou radou je vytočit klíště dřív než ono vytočí nás. O způsobu jeho vytočení však existuje celá řada mnohdy mylných informací. Někdo na něj používá mýdlo, jiný olej. Ale to je špatně. Nejlepší je klíště rychle udusit alkoholem a teprve potom jej vytahovat. V dnešní době již existují šikovné kleště na klíšťata nebo speciální přípravek, který klíště jednoduše zamrazí. Důležitější než vytahování je však samotná prevence. A proto pro vás máme hned celou řadu rad, jak se klíštěti efektivně bránit.

Vyhlašte klíštěti válku!

Přece se nenecháte otravovat tak titěrným stvořením, jako je klíště. Vyhlašte mu válku! Existuje celá řada způsobů jak zajistit, že na vás klíště nebude moct.

  • Nechte se očkovat – očkování je dnes doporučované nejen dětem, ale i dospělým. Vakcína proti klíšťové encefalitidě vás dokáže spolehlivě ochránit před onemocněním, které napadá mozkové blány. Jen škoda, že na boreliózu očkování neexistuje.
  • Noste dlouhé rukávy a nohavice  – dlouhými rukávy a nohavicemi klíštěti zabráníte, aby se zakouslo, proto si šortky nechte raději k vodě!
  • Používejte repelenty – na trhu existuje celá řada repelentů, které slibují větší či menší účinek, a proto by se měly stát vaším povinným vybavením do lesa.
  • Pečlivě se prohlédněte – pravidelná kontrola všech částí na těle je nesmírně důležitá. Čím dřív totiž přisáté klíště vytáhněte, tím více zmírníte následky přisátí.
  • Využijte sílu přírody – na klíště však můžete vyzrát zcela přírodně. Víte, co klíštěti nevoní? Je to zejména olej z třezalky tečkované a výluh z vratiče obecného. Z obou bylinek si můžete udělat přírodní repelent.

Existuje celá řada doporučení, jak se před klíšťaty bránit. A jak dobře se umíte bránit proti klíšťatům vy?

Napsat komentář