Jak má vypadat správná strava žen po čtyřicítce?

Známky stárnutí začneme pociťovat už po třicítce a o deset let později jsou tyto změnu již mnohem více viditelné. Jde zejména o změny způsobené hormonální nerovnováhou, které lze ovlivnit tak, aby ženy i tak zůstaly zdravé, krásné, atraktivní, štíhlé, v dobré fyzické kondici a psychicky vyrovnané. Existují totiž živiny, které pomáhají i ženám po čtyřicítce udržet si svou tělesnou váhu, svalstvo bez tuků, duševní vyrovnanost a dobrou imunitu.

Doplňte fytoestrogeny

Látky obsažené v některých potravinách zvané fytoestrogeny se podílejí se na stabilizaci hladiny ženských hormonů. Velké množství obsahují luštěniny, zejména sója. Zkuste vyměnit kravské mléko a výrobky z něj za sojové a začněte pravidelně konzumovat tofu. Mořské řasy mají vysoký obsah fytoestrogenů. Lze je dávat do salátů, polévek i koktejlů. Čerstvě rozmixované lněné semínko v podobě 2 až 3 lžiček denně vám pomůže zejména během klimakteria. V potravinových doplňcích vsaďte na červený jetel.

Doplňte vitaminy

V tomto období jde zejména o vitaminy A, B, C, D, E. Zhoršený zrak a řídnutí kostí zastaví vitamin A, který má silné antioxidační účinky. Vitaminy skupiny B jsou obranou proti stresu. Konzumujte celozrnné obilniny a pečivo, jáhly, pohanku, quinou, kuskus, celozrnnou rýži a alespoň 3x týdně zařaďte luštěniny. Vitamin C posílí imunitní systém a udrží pleť svěží, hebkou, napnutou a bez vrásek. Vitamin D transportuje vápníku z trávicího traktu do krevní plazmy až ke kostem. Dejte si mák, ryby a dopřejte si pobyt na slunci 15 minut denně během léta. Vitamin E společně s vitaminem B pomáhají proti psychickému podráždění, depresi a zapomnětlivosti. Chrání srdce, snižuje návaly a je silný antioxidant. Zařaďte avokádo, rostlinné oleje lisované za studena, semínka a ořechy.

Doplňte minerály

Doplňte minerály, zejména vápník, hořčík a chrom. Dostatek vápníku zamezí osteoporóze. Mléčné výrobky ale redukujte, zaměřte se na sójové a konzumujte více listové a brukvovité zeleniny, celozrnných obilnin, luštěnin, tofu, semen, zejména těch sezamových, ořechů a ovoce. Zařaďte sladkovodní řasy, jako Chlorella a Spirulina. Hořčík zajistí absorbování vápníku do kostí pomocí enzymů. Hořčík obsahuje listová zelenina, jako špenát, mangold, mořské řasy, luštěniny, ořechy, semena, celá zrna jako pšeničné otruby a ovesné vločky, minerální vody s jeho obsahem, tmavá rýže, avokádo, kakao a tmavá čokoláda i banány. Klasická strava jej neobsahuje požadované množství, a proto vsaďte na doplněk stravy obsahující hořčík. Chrom stabilizuje hladinu krevního cukru a snižuje chuť na sladké. Obsahuje jej maso, mléčné výrobky, červená řepa, hnědý cukr, melasa, lesní plody, pivo a kvasnice.

Strava žen po čtyřicítce

Esenciální mastné kyseliny

Tyto kyseliny jsou základní výživou pro srdce, cévy a nervovou soustavu. Vysoká hladina esenciálních mastných kyselin zmírní zvýšené riziko onemocnění srdce. Konzumujte 2x týdně mastné ryby, jako je tuňák, losos, makrela, zavináče či sardinky. Denně konzumujte ořechy a semínka, oleje lisované za studena, jako řepkový, sezamový, dýňový, lněný, ale i ořechový a kokosový. V doplňcích stravy zapojte rybí olej obsahujícím omega 3 kyseliny.

Dejte tělu více vlákniny

Vláknina je balastní látka podporují redukci váhy a detoxikaci organismu. Jde o prevenci proti cévním a nádorovým chorobám. Obnovuje střevní mikroflóru. Zařaďte zejména ovesné vločky, celozrnné obilniny, lněné semínko a další semena, ořechy, luštěniny, zeleninu, ovoce a Chorellu. Díky tomu se budete cítit zdravější, spokojenější, klidnější, štíhlejší a sebevědomější. Krása vyzařuje zevnitř a mladistvý vzhled je ukrytý ve stravovacím režimu a aktivním způsobu života.

Napsat komentář