Jím zdravě a sportuji, ale váha mi neklesá. Co dělám špatně?

Pokud se už alespoň trochu déle zajímáte o sport a zdravou životosprávu, setkali jste se možná s faktem, že se vám číslo na váze zastavilo a odmítlo se posunout dál. Většinu lidí tato informace demotivuje a způsobí, že se raději opět vrátí k lenošení a nezdravé stravě. Vysvětlíme si, proč k tomu dochází, a co s tím můžeme dělat.

Dopřejte tělu změnu, kterou potřebuje

Vaše tělo si zvyká mnohem rychleji, než si myslíte. Stále chce zkoušet něco nového a staré aktivity ho časem omrzí. Pokud stále děláte to samé dokola – ráno se seberete, v posilovně uběhnete nějaké ty kilometry, sníte jídla plná vitamínů a ulehnete – můžete si být jistí, že se vám dříve či později váha zastaví.

Musíte mít stále na mysli, že vaše tělo potřebuje spalovat a zpracovávat. Problém nastává v okamžiku, kdy má tělo stálý přísun extrémně zdravých potravin a nemá co spalovat. Je dobré, když čas od času „zhřešíte“ a místo tradičního lehkého salátku z vaší oblíbené salaterie si dopřejte něco tučnějšího nebo sladšího. Vaše tělo se probere, začne opět potravu spalovat více a hýbat s rafičkou u váhy.

Další důvod by mohl být ten, že se příliš stresujete. Zdravá životospráva je proces, který nelze urychlit. Jestli toužíte po trvalém výsledku, který si udržíte, potřebujete trpělivost. Zakažte si stresování kvůli pár kilům navíc a buďte na sebe pyšní, že si doma zacvičíte a něco pro sebe uděláte. Ze své vlastní zkušenosti musím říci, že hlava hraje v tomto ohledu obrovskou roli. Pokud si budete stále dokola říkat, že kvůli tomu malému dortíku, který jste před hodinou snědli, ztloustnete, tak se tak nejspíše doopravdy stane. Jestli si s úsměvem ještě přidáte a nebudete se cítit provinile, kila navíc se pravděpodobně nedostaví.

Pozměňte svůj přístup a zaměřte se na centimetry. Vyfoťte se každý měsíc a porovnejte, jaký pokrok jste udělali. Za nějaký čas se potom můžete pochlubit ostatním, jaký pokrok jste udělali. Zapomeňte ale na kila, jelikož svaly jsou mnohem těžší než tuk.

Experimentujte s jídlem a zkuste každý měsíc kompletně vyloučit jeden druh produktů (mléčné výrobky, maso, bílé pečivo). Je možné, že váš organismus nereaguje na některé z nich pozitivně a pozastavuje tak proces spalování. Vyzkoušejte nějaké druhy strav (vegetariánství, veganství) a zjistěte, jestli vám náhodou nesednou mnohem více než vaše dosavadní strava. Třeba se budete cítit mnohem lépe a zhubnete u toho další centimetry v pase!

Nebojte se zapojit činky. Spousta žen se obává, že pokud nezůstanou u cardia, nabydou na váze a jejich nohy se zvětší s příbytkem svalové hmoty. Možná vás ale překvapí, že když do cvičení zapojíte váhu, spálíte mnohem více kalorií. Pokud budete jen běhat, spálíte určité množství, které se zastaví hned v ten okamžik, kdy zpocená seskočíte z běhacího pásu. U tzv. weight-lifting spalujete ještě dalších 48 hodin. No není to nádhera?

Zkoušejte nové věci, obdivujte a překvapujete své vlastní tělo. Snažte se nespadnout do stereotypu a neopakovat to samé dokola, jelikož vaše tělo vám dříve či později samo řekne, že ho to přestává bavit. V okamžiku, kdy se vám číslo nehýbe (a vy si jste naprosto jistí, že děláte vše správně), potřebujete něco na své rutině pozměnit.

Zdravá životospráva je proces, který byste si zkrátka měli užít. Nebojte si čas od času koupit něco dobrého na zub jako odměnu za veškerou tu tvrdou práci, kterou odvádíte. Vaše tělo cukry potřebuje, ať už si to myslíte, nebo ne.

Napsat komentář