Pitný režim při nachlazení aneb kolik toho (ne)vypít?

Se změnou počasí k nám přichází každým rokem i vlna nachlazení. Jedním z nejběžnějších tipů, jak se z něho co nejrychleji dostat, je i dodržování dostatečného pitného režimu. Kolik tekutin je akorát, a kolik už je příliš? A jaké nápoje vybírat?

O pitném režimu

Od dětství k nám z různých zdrojů proudí informace, které se shodnou na tom, že optimální množství tekutin, které by měl dospělý člověk vypít za jeden den, se pohybuje mezi 1,5 až 2,5 litry. Leckde ovšem můžeme narazit na konstatování, že se do tohoto objemu počítají pouze některé nápoje.

Mnohé články uvádějí, že černý čaj nebo například slazené limonády se do pitného režimu vůbec nepočítají. Znamená to tedy, že když vypijete za den tři litry slazené minerálky, tak se váš pitný režim za daný den houpe stále na nule?

Jistě že ne. Vodu tělo přijme i z těchto nápojů, liší se jen možnost jejího využití. Při konzumaci sladkých nápojů nebo černého čaje tělo vyloučí více vody, než kdybyste ho zásobili čistou vodou, a tuto ztrátu je třeba kompenzovat zvýšeným příjmem tekutin.

Ve zdraví i v nemoci

Jestli je dodržování pitného režimu důležité, pokud se nacházíte v dobré kondici, pak v nemoci na něm záleží o to víc. Tělo, které bojuje proti nachlazení potřebuje dostatek živin i tekutin. Ničeho ale nesmí být příliš. Stejně jako nadměrná konzumace soli či jiné pochutiny, tak i nadměrná konzumace vody může mít neblahé následky.

Čím více tekutin tělo přijme, tím více jich musí naše ledviny zpracovat. Myslete na ně a nepřetěžujte je zbytečně. Vybírejte hodnotné nápoje a přijměte pouze tolik tekutin, kolik je třeba. Ušetříte si tak nejen cesty na WC, ale možná tak urychlíte i své uzdravení, protože tělo bude moci své síly soustředit na boj s nákazou namísto zpracování tekutin.

Pitný režim není na místě ani podceňovat. Držte se běžného pitného režimu a přidejte tolik tekutin kolik si bude žádat vaše nemoc. Potřeba každého jedince je individuální. Při průjmech je třeba příjem tekutin výrazněji zvýšit, aby nedocházelo k dehydrataci. Nikdy ale nepřekračujte 5 litrů tekutin. Ušetříte nejen ledviny, ale zachráníte před zbytečným vyplavením také cenné minerály.

Co pít, pro maximální rychlost zotavení?

Během nachlazení jistě oceníte hrnek teplého čaje. Určitě se ale nevyplatí sázet pouze na jednu kartu. Střídejte různé druhy nápojů. Pro podporu imunity a rychlejšího zotavení se hodí zejména některé bylinné čaje, například mateřídouškový, heřmánkový nebo meduňkový.

Pro doplnění minerálů je dobrá sklenička minerálky. Vitamin C můžete zase dodat vypitím malého množství džusu nebo čaje s citronovou šťávou. Hodně tohoto vitaminu obsahuje i šípkový čaj. Pro svou nutriční hodnotu je ceněný také zázvor.

Vyhýbat se nemusíte ani cukru nebo medu. Slazeným nápojem dodáte tělu energii. Oceníte to zejména pokud se vám během nemoci potrava nesnadno polyká. Navíc sladidlo často dodá i bylinným odvarům, které by vašim chuťovým pohárkům jinak nelahodily, lepší chuť.

Při užití některých léků si je třeba dát pozor. Ne všechny je radno kombinovat s kyselými nápoji jako jsou grapefruitové šťávy a různé džusy. Při konzumaci léků se vždy držte toho, co je uvedeno v příbalovém letáku léčivého přípravku, abyste předešli všem nežádoucím efektům.

Jakým nápojům se vyhnout?

Během zotavovaní byste si měli raději odpustit slazené limonády, které tělu nepřinášejí žádné prospěšné živiny nebo minerály. Jejich hodnota je pro váš nemocný organismus nulová a přináší mu pouze trochu tekutiny a zbytečnou starost s metabolizováním některých mnohdy umělých látek.

Nepijte ani velké množství černého čaje nebo kávy. Oba dva zmíněné nápoje mají močopudné účinky a namísto, aby tělo obohatili o potřebnou vodu, jej tak trochu nenápadně okrádají.

Mléko je oproti jiným nápojům výživné a zdálo by se, že se skvěle hodí jako zdroj některých vitaminů, bílkovin a dalších látek, které nemocný organismus potřebuje. Při jeho konzumaci dejte ale pozor. Pokud jste zahlenění, tento nápoj vám může ještě přitížit. Pokud se ho ale přesto nehodláte vzdát, dejte přednost jeho čisté formě před různými kakaovými a čokoládovými nápoji.

Napsat komentář