Chronický stres. Nepřítel moderní doby

V našem rychle se měnícím světě jsme neustále pod tlakem a jsme vystaveni hrozbě zvané chronický stres. Je možné se nějakým způsobem bránit a ochránit si své zdraví?

Studie zabývající se chronickým stresem přišla s překvapujícím tvrzením, že na stres má příznivé účinky aerobní cvičení. Výzkum ukázal, že stresované subjekty, které prováděli aerobní cvičení si vytvořily ochranný faktor, který pomáhá stres lépe zvládnout. Existují ale i jiné způsoby, jak se vypořádat se  stresem.

Jsou všechny druhy stresu špatné?

Mezi lidmi koluje mýtus, že stres je špatný a není snadné se s ním vypořádat. Ale tak to není. Kdy je tedy stres neškodný? Příkladem může být začátek nového zaměstnání. Pokaždé se setkáme s nějakým stresem, protože začíná něco nového. Toto je dobrý typ stresu, dokážete se díky němu rychle učit nové věci. Ti co navštěvují posilovnu a zvedají závaží, zase vystavují své svaly stresu, díky němuž dokáží zesílit a růst. Stres je přirozenou a potřebnou součástí vyváženého života.

S čím máme špatné zkušenosti a mnoho lidí s tím bojuje je tzv. neřízený stres ( typ stresu, který si lidé nejčastěji pod slovem stres představují). Je to zůstatek stresu (spíš nedostatek rovnováhy), který způsobuje potíže.

Jak se bránit před stresem?

Co jiného nás může ochránit před stresem a vytvořit rovnováhu v našem těle kromě cvičení? Může nám pomoci úplně základní věc, jako je dýchání. Pokud se cítíme pod vlivem stresu, měli bychom se na chvíli zastavit, posadit se a pěkně zhluboka dýchat. Hluboké a kontrolované nádechy spouští chemické uvolňování v našem mozku, posílají zprávu, že si můžeme odpočnout, jsme v bezpečí a vše bude v pořádku.

Nejlepší volbou pro zvládaní stresu je meditace, u které to potvrdily i vědecké výzkumy. Bohužel ji lidé zkusí pouze párkrát a pak to vzdají, buď se jim to zdá příliš těžké, nebo jsou přesvědčeni, že to nedokáží dělat správně. Pro začátečníky je dobré zvolit nějaký kurz nebo zhlédnout instruktážní video, které vás navede na správnou cestu.

Musíte začít věci brát s nadhledem, udělat si čas na cvičení, zaměřit se na dýchání a budete-li mít vůli, vyzkoušejte na pár minut denně meditovat a vyčistit si hlavu.

Napsat komentář