Jak se zbavit akné a mít hezkou pleť

Velká část dospívajících trpí v různém stádiu puberty akné a někoho to může provázet i v dospělosti. Mezi lidmi se věřilo, aniž by to bylo kdy prokázáno, že akné je způsobeno vysokým obsahem cukru a tuku ve stravě. I když nezdravá strava s akné souvisí, není hlavní příčinou tohoto problému. Jádro problému je spíše v chlorovaných organických látkách, které se často přidávají do soli a ta se pak používá ve výrobě různých potravin. Nezdravá pleť však může více souviset s chybějícími vitaminy a životně důležitými látkami ve stravě, které vaše tělo potřebuje. Jednotvárný a málo pestrý jídelníček může být hlavním důvodem vzniku akné.

Co dělat pro zlepšení stavu pleti?

Pro zlepšení stavu pleti je potřeba omezit rafinované sacharidy, které se nejčastěji vyskytují ve sladkých limonádách a energetických nápojích, tučnou a smaženou stravu, přesolená jídla a sladkosti. Do svého jídelníčku byste měli zařadit více vlákniny, čerstvé ovoce a zeleninu, libové maso, nenasycené mastné kyselinu v doporučeném množství.

Někteří lidé mohou mít k akné vrozené dispozice, ale příčiny mohou být také stres a vzrůstající aktivita pohlavních hormonů. Kvůli vyššímu množství těchto hormonů jsou k akné náchylnější chlapci. U lidí trpících akné byl také zjištěn nedostatek zinku, který do těla můžete doplňovat například konzumací oříšků a libového masa. Udržovat zdravou pleť také pomáhá vitamin A, který je obsažen např. ve vajíčkách a beta-karoten, který je obsažen např. ve špenátu a mrkvi, nebo v oranžovém ovoci, což je např. meruňka či mango. Dále potřebujeme tělu dodávat některé vitaminy B a C. Pro lepší hojení postižených míst potřebujeme vitamin E, který najdeme např. v pšeničných klíčcích.

Do svého jídelníčku začleňte:

  • oříšky
  • drůbež a libové maso, ryby
  • čerstvé ovoce
  • zeleninu
  • vitamin C

Z jídelníčku vyřaďte:

  • čokoládu a sladkosti
  • přesolené pečivo
  • omezte cukr a sladké nápoje

Vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerály by měla být základem bez ohledu na to, jestli trpíte akné nebo jste měli to štěstí a tyto problémy se vám z velké části vyhnuly. Akné však může být způsobeno i jinými nedostatky a může na něj zabrat i úplně jiný postup. Je potřeba dbát na správnou hygienu a pleť zbytečně nedráždit, mohlo by to problém ještě více zhoršit. U dívek může zlepšit stav pleti užívání hormonální antikoncepce, ale i to je velmi individuální.

Napsat komentář