Jak se vypořádat se záněty močového měchýře

Zánět močového měchýře

Záněty močového měchýře jsou velmi nepříjemnou zkušeností, kterou si mnoho lidí během života projde. Projevují se především pálením a častým nutkáním k močení. Jejich léčba závisí na konkrétním stupni rozvoje zánětu – jelikož jsou primárně bakteriálního původu, lze je řešit antibiotickou léčbou. U chronických forem se často osvědčují i bylinky s odpovídajícím účinkem.

Projevy a typy onemocnění

Infekce močového měchýře se projevuje především svěděním a pálením při močení, a velmi častým nutkáním k vyprázdnění, přestože není dostatek tekutiny k vyloučení. Obecně jsou rozeznávány dvě základní kategorie onemocnění z hlediska postižení části vylučovací soustavy, a to:

  • zánět močového měchýře – týká-li se dolních močových cest včetně ústí močové trubice,
  • zánět ledvin – je-li soustředěn ve vyšší části vylučovacího ústrojí.

Z hlediska délky trvání a intenzity problému se pak můžeme setkat s akutním nebo chronickým zánětem močového měchýře. Prevence i léčba se u těchto typů liší zejména v účinnosti a charakteru podávaných prostředků.

Faktory způsobující záněty močového měchýře

Zánět močového měchýře způsobují nejčastěji bakterie, které pronikají do močové trubice z vnějšího prostředí. Rizikovější skupinou v tomto ohledu jsou především ženy, přičemž velmi často se problém vyskytuje v případě hormonální nerovnováhy spojené s těhotenstvím, menstruací nebo menopauzou, a také celkovou stavbou vnějších pohlavních orgánů sousedících s močovou trubicí (mnohem kratší v porovnání se tavbou mužských močových cest), kterou infekce postupuje hlouběji do vylučovacího ústrojí. U opačného pohlaví jsou rizikovou skupinou především muži starší.

Příčiny infekce močového měchýře a dolních močových cest jsou různé a velmi často působí ve vzájemné kombinaci. Jednotlivé faktory pak také určují, o který typ onemocnění se bude jednat. Základním původcem zánětu močového měchýře jsou bakterie trávicího traktu, které jsou vylučovány společně se stolicí (E.coli, Proteus a další), nebo bakterie způsobující sexuálně přenesené choroby (např. chlamydie). Těmito faktory jsou ohroženy především ženy, pokud je neléčeno, může ovšem zasáhnout také další orgány pohlavní a vylučovací soustavy jak u žen, tak u mužů.

Kromě přenosu při pohlavním styku může k rozvoji infekce docházet také nedostatečnou hygienou, prochladnutím, zadržováním moči (která slouží k proplachování močové trubice) či nevyhovujícím pitným režimem. Prvotním důsledkem působení těchto faktorů bývá akutní zánět močového měchýře, který může posléze přejít až do zánětu chronického, není-li správně léčen.

Kromě faktorů pocházejících z vnějšího prostředí mohou být zejména u chronických zánětů příčiny také fyziologické nebo spojeny s jiným onemocněním. Jedná se například o atypicky tvarované močové či diabetes.

Prevence a léčba zánětu močového měchýře

Infekci dolních močových cest lze předcházet dodržováním konkrétních zásad, jež je důležité zejména v případě, že se již v minulosti v těle rozvinula. Jedná se zejména o:

  • dodržování pitného režimu (doporučováno je vypít 2 l tekutin denně)
  • správná a pravidelná hygiena v pánevní oblasti, používání vhodných prostředků
  • vyhýbání se střídání sexuálních partnerů, používání přiměřených antikoncepčních prostředků a také zamezení přenosu bakterií z anální do pohlavní oblasti při pohlavním styku
  • nezadržování moči
  • pití bylinných čajů s vhodným urologicky prospěšným složením

V případě, že se některá z forem infekce objeví, je její léčba závislá především na intenzitě onemocnění. U akutních zánětů je vhodné ihned zvýšit příjem vitamínu C a omezit nápoje, které odvodňují (kávu apod.). Velmi vhodné je doplnit tekutiny odvary z prospěšných bylin, jako jsou lichořešnice, brusinka, medvědice lékařská, zlatobýl či vřes. Tyto je možné aplikovat také ve formě masti, mají výrazné dezinfekční účinky.

Pokud infekce postupuje nebo přechází v chronický zánět, je vždy potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Na zánět se zpravidla používají antibiotika, jelikož původcem tohoto onemocnění je jen velmi zřídka virus.

Mohlo by tě zajímat
Zpět na úvodní stránku