Jak se vypořádat se záněty močového měchýře

Záněty močového měchýře jsou velmi nepříjemnou zkušeností, kterou si mnoho lidí během života projde. Projevují se především pálením a častým nutkáním k močení. Jejich léčba závisí na konkrétním stupni rozvoje zánětu – jelikož jsou primárně bakteriálního původu, lze je řešit antibiotickou léčbou. U chronických forem se často osvědčují i bylinky s odpovídajícím účinkem.

Projevy a typy onemocnění

Infekce močového měchýře se projevuje především svěděním a pálením při močení, a velmi častým nutkáním k vyprázdnění, přestože není dostatek tekutiny k vyloučení. Obecně jsou rozeznávány dvě základní kategorie onemocnění z hlediska postižení části vylučovací soustavy, a to:

  • zánět močového měchýře – týká-li se dolních močových cest včetně ústí močové trubice,
  • zánět ledvin – je-li soustředěn ve vyšší části vylučovacího ústrojí.

Z hlediska délky trvání a intenzity problému se pak můžeme setkat s akutním nebo chronickým zánětem močového měchýře. Prevence i léčba se u těchto typů liší zejména v účinnosti a charakteru podávaných prostředků.

Faktory způsobující záněty močového měchýře

Zánět močového měchýře způsobují nejčastěji bakterie, které pronikají do močové trubice z vnějšího prostředí. Rizikovější skupinou v tomto ohledu jsou především ženy, přičemž velmi často se problém vyskytuje v případě hormonální nerovnováhy spojené s těhotenstvím, menstruací nebo menopauzou, a také celkovou stavbou vnějších pohlavních orgánů sousedících s močovou trubicí (mnohem kratší v porovnání se tavbou mužských močových cest), kterou infekce postupuje hlouběji do vylučovacího ústrojí. U opačného pohlaví jsou rizikovou skupinou především muži starší.

Příčiny infekce močového měchýře a dolních močových cest jsou různé a velmi často působí ve vzájemné kombinaci. Jednotlivé faktory pak také určují, o který typ onemocnění se bude jednat. Základním původcem zánětu močového měchýře jsou bakterie trávicího traktu, které jsou vylučovány společně se stolicí (E.coli, Proteus a další), nebo bakterie způsobující sexuálně přenesené choroby (např. chlamydie). Těmito faktory jsou ohroženy především ženy, pokud je neléčeno, může ovšem zasáhnout také další orgány pohlavní a vylučovací soustavy jak u žen, tak u mužů.

Kromě přenosu při pohlavním styku může k rozvoji infekce docházet také nedostatečnou hygienou, prochladnutím, zadržováním moči (která slouží k proplachování močové trubice) či nevyhovujícím pitným režimem. Prvotním důsledkem působení těchto faktorů bývá akutní zánět močového měchýře, který může posléze přejít až do zánětu chronického, není-li správně léčen.

Kromě faktorů pocházejících z vnějšího prostředí mohou být zejména u chronických zánětů příčiny také fyziologické nebo spojeny s jiným onemocněním. Jedná se například o atypicky tvarované močové či diabetes.

Prevence a léčba zánětu močového měchýře

Infekci dolních močových cest lze předcházet dodržováním konkrétních zásad, jež je důležité zejména v případě, že se již v minulosti v těle rozvinula. Jedná se zejména o:

  • dodržování pitného režimu (doporučováno je vypít 2 l tekutin denně)
  • správná a pravidelná hygiena v pánevní oblasti, používání vhodných prostředků
  • vyhýbání se střídání sexuálních partnerů, používání přiměřených antikoncepčních prostředků a také zamezení přenosu bakterií z anální do pohlavní oblasti při pohlavním styku
  • nezadržování moči
  • pití bylinných čajů s vhodným urologicky prospěšným složením

V případě, že se některá z forem infekce objeví, je její léčba závislá především na intenzitě onemocnění. U akutních zánětů je vhodné ihned zvýšit příjem vitamínu C a omezit nápoje, které odvodňují (kávu apod.). Velmi vhodné je doplnit tekutiny odvary z prospěšných bylin, jako jsou lichořešnice, brusinka, medvědice lékařská, zlatobýl či vřes. Tyto je možné aplikovat také ve formě masti, mají výrazné dezinfekční účinky.

Pokud infekce postupuje nebo přechází v chronický zánět, je vždy potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Na zánět se zpravidla používají antibiotika, jelikož původcem tohoto onemocnění je jen velmi zřídka virus.