Jak si doma vyrobit levnou papírovou roušku krok za krokem

Koronavirus terorizuje Českou republiku. Vláda v rámci toho udělila několik velmi striktních opatření. Jedním z nich je podmínka nošení roušky při návštěvě lékaře, cestě MHD, či pohybu na veřejném prostranství. Jenže kde takovou roušku sehnat? Většina návodů nás vede k tomu si roušku ušít z látky. Jenže, co když neumíte šít? Nebojte se. Naučíme vás, jak si ji snadno vyrobit z papíru, podle návodu od Hong Kongské nemocnice v Číně.

Materiál k výrobě roušky

Připravte si všechny potřebné komponenty.

Budete potřebovat: 1 papírový kapesník, 2 papírové ubrousky, 3cm plastem obaleného drátku, izolepu/sešívačku, děrovačku, provázek/gumičku, nůžky a brýle (sluneční či dioptrické)

Krok č. 1

Krok č.2

Vezměte dva papírové ubrousky a přehněte je na sebe. Snažte se u toho, aby přehnutí bylo co nejpřesnější.

Krok č.3

Do středu složených ubrousků opatrně umístíme rozložený kapesník. Následně všechny vrstvy přehneme a papír přestříhneme na půl. Alternativou je možnost přeskládat papír do tvaru harmoniky, čímž nám vzniklý produkt bude lépe přiléhat na obličej a budete mít více vrstev, ale není to nutné.

Krok č.4

Nyní po stranách roušku přelepte izolepou, případně sešijte sešívačkou. Cílem je připevnit kapesník k ubrouskům a ubrousky k sobě navzájem.

Krok č.5

Následně si vytvoříme otvory na provázek. Pomocí děrovačky udělejte čtyři rovnoměrné dírky.

Krok č.6

Poté co jsme si udělali otvory na provázek na masku přilepíme izolepou drátek. Cílem je umístit ho zhruba v úrovni úst (na fotce je maska vzhůru nohama).

Krok č. 7

V závěrečném kroku provlékneme otvory provázek, či gumičky pomocí nichž si budeme masku přichytávat za uši. Používáte-li provázek doporučuji spojit dírky na jedné straně vždy jedním provázkem a oba dva si je následně zauzlovat při nasazování. Pokud používáte gumičky umístěte do každého otvoru jednu gumičku a z vnější strany masky ji zauzlujte.

Výsledek

Nasazenou masku doplníme i brýlemi. Nejlepší jsou brýle pro jízdu na kole, neboť nejpřesněji přiléhají k obličeji. Pokud však nosíte brýle dioptrické, postačí i ty. Nasazení brýlí je pro ochranu před virem velmi důležitým krokem, neboť koronavirus nám může do našeho organismu vniknout právě i přes oči.

Závěrem

Tato jednoduchá maska jejíchž návod jsme si právě prezentovali byla v Hong Kongu testována a údajně zachytí až 90% látek a virů, které by jí normálně prošli. Doplníte-li její nošení i brýlemi markantně tím tedy snížíte šanci, že se virem nakazíte. Pamatujte si však, že tato šance není nikdy nulová a maska slouží především pro ochranu vašeho okolí, než vás jako takových. Žádná maska (ani ty, které to tvrdí na různých e-shopech) vás neochrání definitivně. Izolujte se, snažte se minimalizovat svůj kontakt s ostatními lidmi a nebojte se. Celá tahle noční můra bude již brzy za námi! A vy jste pro to výrobou vlastní masky právě udělali první krok!

Odkaz na video Hong-Kongské nemocnice:

Napsat komentář