Jak správně pečovat o kontaktní čočky a brýle?

Velká část populace trpí nějakou refrakční vadu, kterou je potřeba řešit brýlemi. V České republice poměrně velká část lidí s refrakční vadou využívá jako doplněk kontaktní čočky. Nosíme je však zdravě? A jak se starat o brýle, aby dlouho vydržely?

Zdravé nošení kontaktních čoček, aneb nejčastější chyby

Na trhu máme dnes velké množství kontaktních čoček, jejichž výrobci slibují hory doly o jejich bezpečnosti a komfortu používání. Avšak pozor! Kontaktní čočka, ať je ze sebelepšího materiálu, vždy zůstane cizím tělesem v oku. Z tohoto důvodu je nutné střídat kontaktní čočky s brýlemi. Nejen, když třeba přijdete večer domů, ale nechat alespoň dva dny v týdnu čočky uložené v pouzdře.

Umyjte si ruce

Důležité při nošení kontaktních čoček je dodržování správné hygieny. Nejen mytí rukou před každou manipulací s nimi, ale také jejich správné čištění. Pokud o sobě víte, že vám na pravidelné čištění čoček nezbývá čas, požádejte svého kontaktologa o jednodenní (jednorázové) kontaktní čočky.

Péče o kontaktní čočky

TIP: Správné čištění kontaktních čoček probíhá takto –  po vyjmutí kontaktní čočky z oka si ji položte na dlaň. Kápněte na ní multifunkční roztok a bříškem prstu ji promněte. Následně ji otočte a postup opakujte. Nakonec ji roztokem opláchněte. Poté nalijte roztok do pouzdra až po okraj, vložte čočku a nechte v roztoku čistit alespoň šest hodin. Po vyjmutí čoček vylijte použitý roztok z pouzdra, vypláchněte roztokem a nechte v čistém prostředí na papírovém ubrousku dnem vzhůru vyschnout. Používat můžete i tzv. peroxidový roztok. O jeho použití se poraďte se svým kontaktologem.

Nestačí si jen objednat čočky na internetu

Třetí nejčastější chybou při nošení kontaktních čoček je absence kontroly u vašeho kontaktologa. Kontaktolog je optometrista či oftalmolog, který provede kontrolu vašich čoček a stavu předního segmentu oka, kam si čočku aplikujeme. Velkým omylem je, že běžná kontrola u očního lékaře nahradí tuto kontrolu. Avšak při každé z těchto prohlídek se specialista zaměřuje na jiné věci. Nositelé, kteří užívají čočky například pět dní v týdnu, by měli navštěvovat kontaktologa jednou za půl roku až za rok. U méně frekventovaných nositelů se doporučuje kontrola jednou za rok.

Proč mám chodit na kontroly, když mi nic není?

Jednoduše řečeno prevence. Na rozdíl od zubů, které začnou bolet hned, mnoho potíží očí se vyvíjí postupně a nemusí se po nějakou dobu vůbec projevovat. Pokud se ale potíže projeví, jedná se už často o vážnější stav. Chcete-li tedy nosit dlouhodobě a zdravě čočky, nezapomínejte na pravidelnou kontrolu, která může případné problémy odhalit včas.

Doba nošení je daná

Nositelé vícedenních čoček by měli dodržovat nejen správné čištění, ale také dobu nošení. Pokud je kontaktní čočka měsíční, neznamená to, že jí můžete použít třicet krát. Měsíční čočku musíte do třiceti dnů po prvním použití vyhodit, i kdybyste jí použili jen jednou. Překročení této doby je nejen nezdravé, ale také se vám může po delší době čočka roztrhnout.

Kontaktní čočky nesmějí přijít do styku s vodou

Častým omylem je používání kontaktních čoček ve vodě. Rozhodně nestačí, že je voda v bazénu chlorovaná nebo moře slané. Bohužel ve vodě žije měňavkovitý prvok akantaméba, která se může dostat do oka způsobit závažné potíže. Usadit se může právě v čočkách, a proto jsou nositelé mnohem náchylnější. Kontaktní čočky i pouzdro na ně tedy nesmí přijít do styku s vodou. Pokud to nejde jinak, lze například do bazénu použít jednorázové čočky s plaveckými brýlemi. Avšak hned jak vylezete z vody, vyjmete čočky z očí a vyhodíte. Ideální je používat u vyšších vad dioptrické plavecké brýle.

Staráte se správně o své brýle?

Brýle jsou individuální korekční pomůcka, která nám pomáhá dobře vidět. Často je nosíme celý den nebo (např. v případě čtení) je musíme i často odkládat, a proto je potřeba jim věnovat tu správnou péči.

Péče o brýle

Jak o ně správně pečovat?

Nejdůležitějším bodem je správné čištění. Brýle vždy myjte studenou nebo vlažnou vodou. Horká voda vám může brýle poškodit. Naneste na brýlové čočky trochu Jaru nebo podobného přípravku na nádobí, promněte a opláchněte vodou.

Omyté brýle vždy utírejte do čistého mikrovlákna. Mikrovlákno doporučujeme neprat, ale raději si čas od času pořiďte nové. Z tohoto jemného materiálu špínu nikdy pořádně nevyperete a navíc po vyprání ztrácí svou schopnost pohlcovat nečistoty. Nikdy nepoužívejte tzv. mikrovláknové utěrky na prach, které jsou hrubší. Vyvarujte se také používaní papírových kapesníků nebo ještě hůře vlastního trička.

Jak je to s vlhčenými ubrousky?

V nabídce mnoha obchodů naleznete vlhčené ubrousky na čištění brýlí. Nevýhodou těchto ubrousků je, že vám nespláchnou prach z brýlí a můžete jimi brýlové čočky i poškrábat. Pokud potřebujete něco mobilnějšího na čištění, zkuste klasické čistící spreje. Sprej nastříkáte na čočky a jednoduše vyleštíte již zmíněným mikrovláknem. Některé typy sprejů mohou napomáhat menšímu zamlžování brýlí v zimě. Předpokládá se u nich však pravidelné používání.

A další údržba?

Nezapomeňte čas od času přijít na vyčištění brýlí k vašemu optikovi. Ten by měl mít ultrazvukovou čističku, která Vám vyčistí brýle i ve spojích a drážkách. Navíc by vám měl optik zkontrolovat dotažení šroubků a stav sedýlek. Brýle se také naučte správně sundávat oběma rukama. Pokud je budete sundávat jednou rukou jako filmová hvězda, pravděpodobně se Vám po čase vylomí stranice nebo se brýle zkřiví.

 

Autor článku: Kateřina Morávková